wędki dzika rzeka na pstrąga

Dragon sprzęt wędkarski

Witamy na forum wędkarskim FORS, Gość
Login: Hasło: Zapamiętaj mnie
Miejsce forum na sprawy związane z ochroną środowiska naturalnego, ochroną rzek i ich dorzecza. Problematyka kłusownictwa.

TEMAT: Nowa Przepławka we Włocławku

Nowa Przepławka we Włocławku 2013/01/15 14:21 #99630

 • upcham
 • upcham Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 142
 • Podziękowań: 61
Jak wiadomo zbliża się pierwszy od 40 lat generalny remont zapory we włocławku więc postanowiłem się dowiedzieć czy ów huczne zapowiedzi tego zjawiska będą miały wreszcie jakiś wpływ na poprawę migracji ryb w górę Wisły,wszak prowadzone są projekty produkcji, przepraszam reintrodukcji ;) jesiotra i łososia w górne dopływy Wisły. Tak więc remont stopnia włocławek obejmie jedynie przebudowę starej istniejącej przepławki
www.warszawa.rzgw.gov.pl/upload/images/650d0633006ddf.jpg
(foto: Anna Bloch) www.warszawa.rzgw.gov.pl
która jak wiadomo nie spełnia swojej roli i jest umieszczona w złym miejscu czyli powstanie stara-nowa przepławka :pinch: .

Firma która opracowała projekt przebudowy starej przepławki to DHV Hydroprojekt hydroprojekt.com.pl/ i jest on dostępny w RZGW w Warszawie.
Zakres przebudowy starej przepławki jaki udostępniło mi RZGW będzie obejmował:

- przebudowę istniejącej przepławki dla ryb usytuowanej w filarze pomiędzy lewym przyczółkiem jazu a blokiem elektrowni; zakres przebudowy przepławki i budowy monitoringu obejmuje zmianę warunków hydraulicznych oraz zmianę konstrukcji z komorowej na szczelinową wraz z zabezpieczeniem powierzchniowym betonów; do istotnych zmian w konstrukcji przepławki należą: wyburzenie istniejącego dna i wszystkich ścianek poprzecznych podłoża przepławki, uzupełnienie podłoża przepławki z zagęszczeniem, budowa nowego dna przepławki, zwiększenie ilości komór z 33 do 60 przy zachowaniu 2 komór spoczynkowych;<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

- do istotnych zmian warunków hydraulicznych przepławki należą: zwiększenie wielkości przepływu wody wabiącej do 3,00 m3/s, zwiększenie średnicy rurociągu wody wabiącej do DN 800 mm, budowa komory wygaszania energii wody wabiącej na wypływie z przepławki; przepływ w przepławce po przebudowie 0,59 m3/s, przepływ wody wabiącej (rurociąg DN 800 mm) Q = 3,00 m3/s; wylot poprzez komorę wygaszania energii do pierwszej komory przepławki; otwory wejścia i wyjścia zamykane zastawkami z napędem ręcznym; wlot wody ze zbiornika do przepławki zabezpieczony przed napływem zanieczyszczeń osłoną pływającą; w celu ułatwienia korzystania z przepławki młodym i słabszym rybom, na dnie komór zostanie ułożony materiał kamienny, który spowoduje zmniejszenie prędkości wody w korycie przepławki w strefie przydennej; w zakresie budowy systemu monitoringu przepławki przewiduje się wykonanie okien monitoringu skuteczności działania przepławki;

- w ścianie filara przepławki od strony hali elektrowni wraz z zabudową okien obserwacyjnych; zabudowę skanera zintegrowanego z kamerą podwodną w I etapie monitoringu; wydzielenie, zagospodarowanie i wyposażenie pomieszczeń wewnątrz hali elektrowni dla potrzeb prowadzenia docelowego monitoringu migracji ryb oraz kablowe sieci elektryczne, telekomunikacyjne i światłowodowe.

To tyle odnośnie przebudowy w ramach remontu stopnia włocławek.
Proces projektowania uzgodniony jest z zespołem specjalistów ds. Ochrony i Rozwoju Żywych Zasobów Wód przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którego przewodniczącym jest Pan Igor Wawrzyniak, Główny Specjalista w Wydziale Rybactwa Śródlądowego.


Na szczęście przebudowa starej przepławki to jak wyjaśnił mi Pan Igor Wawrzyniak z Dep. Ryb. MRiRW nie jedyne działania na temat udrożnienia stopnia wodnego włocławek. posłużę się tutaj informacjami a raczej cytatami (bo nie chce mi się wszystkiego streszczać) jakie przedstawił mi pan Wawrzyniak w mailu. Pan Igor Wawrzyniak bierze udział w działaniach
w ramach umowy o współpracy technicznej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w ramach projektu TCP (Technical Cooperation Programme) „Przywrócenie szlaków wędrownych dla wędrownych gatunków ryb w polskich rzekach”. Podstawowym celem zawartej w lipcu 2005 r. umowy było wspólne opracowanie koncepcji przywrócenia wędrówek ryb przez SW Włocławek.

Zgodnie z wytycznymi ekspertów FAO ustalono, że kompleksowe udrożnienie stopnia wodnego we Włocławku powinno obejmować:


- modernizację istniejącej przepławki (wytyczne koncepcyjne oraz projekt techniczny zostały opracowane przez biuro projektowe eksperta FAO dra Rolfa-Jurgena Geblera i zaadoptowane przez DHV Hydroprojekt Warszawa),

- budowę nowej dużej przepławki z wejściem usytuowanym na lewym brzegu bezpośrednio przy wodach zrzutowych elektrowni wodnej (rozwiązania projektowe tej przepławki również zostały opracowane przez dra Geblera)

- przystosowanie śluzy żeglugowej do wędrówek ryb, w szczególności dużych osobników jesiotra lub masowych migracji podejmowanych przez certę (koncepcja przygotowana przez ekspertów FAO związanych z CNR Compagnie Nationale du Rhone).


Ponadto na SW Włocławek niezbędne jest zapewnienie bezpieczeństwa wędrówki zstępującej, monitoringu migracji ryb oraz kontroli działań wpływających na poziom wody dolnej na stopniu, w tym zabezpieczenie pokonywalności przez ryby progu stabilizującego poniżej jazu i elektrowni.


Spośród rozpatrywanych opcji modernizacji istniejącej przepławki (przepławka szczelinowa versus winda dla ryb) do dalszej realizacji, obejmującej opracowanie szczegółowych założeń projektowych i rysunków technicznych, została wybrana ta zakładająca wykonanie przepławki technicznej szczelinowej (typu vertical slot). Proces decyzyjny był w tym przypadku długotrwały i dość skomplikowany, a zaangażowanych weń było szereg specjalistów.

Nie oznacza to, że pozostałe projekty składające się na kompleksowe udrożnienie dla migracji ryb SW Włocławek nie będą realizowane. Wręcz przeciwnie zakładam, że modernizacja istniejącej przepławki w ramach projektu „Poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa powodziowego Stopnia Wodnego Włocławek” (planowane dofinansowanie z POIiŚ; realizacja RZGW Warszawa) jest pierwszym krokiem w kierunku zmniejszenia oddziaływania stopnia na warunki migracji ryb.

Decyzja Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 6 kwietnia 2011 r., znak OS.7642-17-60/10 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie i remoncie obiektów stopnia wodnego we Włocławku w województwie kujawsko-pomorskim zakłada, iż zarówno zupełnie nowa przepławka na lewym brzegu (przy elektrowni), jak i adaptacja śluzy żeglownej (żeglugowej) powinny zostać wykonane do końca 2015 r

No to poczekamy do końca 2015 r :whistle:


Fotka zapory do wglądu gdzie jest obecna przepławka, próg podpiętrzający i śluza żeglugowa która ma być zaadaptowana do poprawy migracji jesiotrów
hydroprojekt.com.pl/download,process,xy_...le,209/wloclawek.jpg
(foto ze strony hydroprojekt.com.pl/home.html)

Odp: Nowa Przepławka we Włocławku 2013/01/18 11:03 #100057

 • upcham
 • upcham Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 142
 • Podziękowań: 61
Proces projektowania uzgodniony jest z zespołem specjalistów ds. Ochrony i Rozwoju Żywych Zasobów Wód przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którego przewodniczącym jest Pan Igor Wawrzyniak, Główny Specjalista w Wydziale Rybactwa Śródlądowego.

Musze sprostować moją pomyłkę Pan Igor Wawrzyniak był przewodniczącym Zespołu ds. Ochrony i Rozwoju Żywych Zasobów Wód do 14 października 2012 r
Z dniem 15 października 2012 r. weszło w życie nowe zarządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 października 2012 r. w sprawie powołania Zespołu ds. Ochrony i Rozwoju Żywych Zasobów Wód.
Przewodniczącym Zespołu w momencie obowiązywania zarządzenia został Pan Janusz Wrona - Zastępca Dyrektora w Departamencie Rybołówstwa MRiRW
Igor Wawrzyniak jest obecnie jednym z członków zespołu.

Odp: Nowa Przepławka we Włocławku 2014/11/30 10:24 #138106

 • kaszub1974
 • kaszub1974 Avatar
Czy ktoś jest zorientowany jak postępują prace związane z przebudowa starej i budową nowej przeplawki.

Odp: Nowa Przepławka we Włocławku 2014/11/30 12:37 #138113

 • garnela
 • garnela Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 619
 • Podziękowań: 1093
Byłem we wrześniu na zaporze, oglądałem przepławkę, była już po przebudowie, spadki poprawione, rura doprowadzająca wodę wabiącą wykonana, rygle wykonane, narzut kamienny wykonany, wyglądała na gotową do odpalenia, tylko wody w niej nie było, może już działa, nie wiem.
Za tę wiadomość podziękował(a): kaszub1974

Odp: Nowa Przepławka we Włocławku 2014/11/30 13:05 #138117

 • kaszub1974
 • kaszub1974 Avatar
To pocieszające, drożnosc tej cholernej zapory to warunek konieczny abyśmy w ogóle w przyszłości mogli mówić o jakiejkolwiek powaznej restytucji łososia do polskich rzek. Potrzeba do tego oczywiście wielu innych czynników w dodatku na raz, ale przepławki we Włocławku są pierwszym warunkiem brzegowym. Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniany: 2014/11/30 13:17 przez kaszub1974.

Nowa Przepławka we Włocławku 2014/11/30 13:12 #138119

 • bacio
 • bacio Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 3
 • Podziękowań: 1
Miał tam również być zainstalowany skaner do monitoringu migracji ryb - wie ktoś czy to się udało ?
sweden`s east coast = Mazury 30 years ago...

Nowa Przepławka we Włocławku 2014/11/30 13:31 #138123

 • upcham
 • upcham Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 142
 • Podziękowań: 61
Tutaj macie fotki remontowanej przepławki:
www.warszawa.rzgw.gov.pl/lewe_menu-poiis...ja_w_obiektywie.html

Co do samej przepławki to jest ona już ukończona i po odbiorze, została odebrana "na sucho" zresztą poczytajcie sobie jak to wyglądało:
Departament Rybołówstwa został zaproszony na
odbiór przepławki, ale jak się okazało był to odbiór "na sucho" (także
koleżanka z Departamentu i kolega z Zespołu ds. Ochrony i Rozwoju Żywych
Zasobów Wód nie mieli nawet okazji zobaczyć jak kształtuje się przepływ wody
w przepławce). Taki proces odbioru został poddany krytycznej ocenie. Ale jak
się okazuje RZGW zadecydowało się na coś w rodzaju stopniowego oddawania
przepławki do użytku. Chyba zatem trudno będzie ustalić jednoznaczną datę
tego zdarzenia. Z rozmowy z kolegą z IRŚ wynika, że Instytut będzie tam
prowadzić szereg eksperymentów, jednak nadal uzależnieni są od zaplanowanej
przez RZGW procedury zalewania urządzenia i jego tymczasowego osuszania.
Liczę na to, że Instytut odpowiedzialny za ocenę funkcjonowania przepławki i
obsługę liczników VAKI poradzi sobie z tymi przerwami w funkcjonowaniu
przepławki i zaplanowaną przez RZGW procedurą oddania całej inwestycji do
użytku.
Za tę wiadomość podziękował(a): tomekz, J-A-C-E-K, kaszub1974

Nowa Przepławka we Włocławku 2014/11/30 15:10 #138133

 • zdariusz
 • zdariusz Avatar
 • Online
 • Użytkownik
 • Posty: 1111
 • Podziękowań: 289
Kuźwa, najlepsi są Ci bezimienni koleżanki i koledzy oraz RZGW. Przecież ci ludzie mają nazwiska i za coś odpowiadają, a my ich utrzymujemy z naszych podatków.
Ptaszek na drucie siedzi czy kuca?

Nowa Przepławka we Włocławku 2015/03/16 20:39 #147423

 • upcham
 • upcham Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 142
 • Podziękowań: 61
Przedstawiam cytat z fragmentu sprawozdania odnoszącego się do wstępnych wyników obserwacji migracji troci przez przepławkę we włocławku, obserwacja przechodzenia ryb przez przepławkę odbywała się w dniach 17-18 listopad 2014r

"Przewodniczący przypomniał, że trwa rozruch zmodernizowanej przepławki we
Włocławku. W dniu 17 listopada po 6 godz. funkcjonowania przepławki, w ramach
monitoringu odłowiono 27 troci (25 samic, 2 samce). Złowione ryby miały
wymiary od 39 do 92 cm. Większe ryby były srebrne, a wiec była to troć
zimowa. W związku z tymi danymi Przewodniczący zwrócił się do Pana M. Jelonka
(RZGW Kraków) oraz właściwych okręgów PZW o sprawdzanie, czy w górnych
dopływach Wisły, np. Dunajcu i Rabie nie ma miejsce tarło troci. Prof. P.
Dębowski zauważył, że sprawa oddania do użytku przepławki we Włocławku cały
czas spotyka perturbacje i z tego względu te wyniki tylko z pozoru są tak
optymistyczne. Należy pamiętać, że w tym konkretnym przypadku cały czas
zapora była zamknięta i na moment otworzono przepławkę (ryby były zgromadzone
pod zaporą). Ponadto była to jedyna woda płynąca przez stopień więc kwestia
odnalezienia wejścia do przepławki zniknęła. Faktycznie przez kilka godzin
złowiono 27 troci, ale już przez następna noc tylko 3 szt. Po czym z trudnych
do zrozumienia przyczyn natychmiast tę przepławkę zamknięto. Ponadto od
sierpnia miało miejsce sześć "ostatecznych" odbiorów. Prof. Dębowski w kilku
uczestniczył, na ostatnim już wszystko było uruchamiane, a we wtorek 2
grudnia okazało się, że woda jest znowu opuszczona i przepławka nie działa
(bo się zablokowała przez rumosz i nie wiadomo kto ma ten rumosz wyczyścić).
Tę sytuację Prof. Dębowski ocenia bardzo negatywnie zważywszy, że przepławka
jest fizycznie od początku sierpnia. Prof. T. Heese zwrócił uwagę, aby
dopilnować, by w zasadach gospodarowania wodą dla przepławki ująć te
wszystkie aspekty kompetencyjne."

Zgodnie z ustaleniami z RZGW Warszawa obserwacje funkcjonowania przepławki
Instytut Rybactwa Śródlądowego będzie prowadził w okresie marzec-maj 2015.
Ostatnio zmieniany: 2015/03/16 20:41 przez upcham.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dominik91, J-A-C-E-K, kaszub1974

Nowa Przepławka we Włocławku 2015/05/25 09:06 #150174

 • upcham
 • upcham Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 142
 • Podziękowań: 61
Za tę wiadomość podziękował(a): maciask, tomekz
Moderatorzy: Tarkowski
Time to create page: 0.111 seconds