Przynęty na pstrąga

Dragon sprzęt wędkarski

Dragon sprzęt wędkarski

Witamy na forum wędkarskim FORS, Gość
Login: Hasło: Zapamiętaj mnie
Miejsce forum na sprawy związane z ochroną środowiska naturalnego, ochroną rzek i ich dorzecza. Problematyka kłusownictwa.

TEMAT: Tarło naturalne łososiowatych - a jednak się kręci

Tarło naturalne łososiowatych - a jednak się kręci 2022/01/31 22:36 #190721

  • garnela
  • garnela Avatar
  • Offline
  • Użytkownik
  • Posty: 622
  • Podziękowań: 1102
Dla osób ciekawych świata ryb znalazłem interesującą publikację dotyczącą tarła troci i łososia w Polsce. Publikacja IRŚ Zakładu Ryb Wędrownych pt. Monitoring efektywności tarła wędrownych ryb łososiowatych w rzekach północnej Polski wydana w ramach konferencji Potamon 21. Syntetyczne podsumowanie obejmujące już 18 lat badań. Myślę że każdy miłośnik wód pomorskich znajdzie tam jakąś swoją rzekę. Wg wieloletnich badań naukowców można stwierdzić z całą odpowiedzialnością że tarło łososiowatch w pomorskich rzekach jest skuteczne i choć boryka się z wieloma problemami to jednak się kręci. Opracowanie na str 221

file:///C:/Users/TOSHIBA/Downloads/Potamon_2021_funkcjonowanie_i_ochrona_wd_pyncych_2021_monografia%20(1).pdf

Ps. W ramach tej publikacji jest jeszcze kilka opracowań dotyczących naszych rzek, jak ktoś ambitny może spróbować się zmierzyć
Za tę wiadomość podziękował(a): adam, dan, wizio

Tarło naturalne łososiowatych - a jednak się kręci 2022/01/31 22:52 #190723

  • wizio
  • wizio Avatar
  • Offline
  • Użytkownik
  • Posty: 233
  • Podziękowań: 312
Bezposredni link do pobrania publikacji, bo koledze cos nie tak sie zaladowalo ;)

www.researchgate.net/publication/3580888...ach_polnocnej_Polski
W zgodzie z natura..
Za tę wiadomość podziękował(a): Jacek Nadolny, garnela, adam, Witek Ziemkowski

Tarło naturalne łososiowatych - a jednak się kręci 2022/02/01 12:15 #190725

Nie znając się kompletnie na genetyce, chciałbym polecić do przeczytania, dostępną kiedyś w internecie pracę dyplomową, obecnej Pani dr. Małgorzaty Rzepkowskiej ,,Analiza genetyczna populacji łososia (Salmo salar L.), w związku z programem restytucji tego gatunku w Polsce". Pracę uważam za rzetelną, natomiast Autorkę za wiarygodną. Z tych samych powodów mogę zaproponować, również dostępną w internecie, pracę autorstwa Pana prof. Domagały i Pana dr. Nyka ,,Sztuczne tarliska dla ryb litofilnych w rzekach pomorskich”, a zwłaszcza jej pkt.4 Dyskusję, który moim zdaniem wiele może wyjaśnić, jeżeli chodzi o jedną z istot problemu.

Z tym przenoszenie troci z różnych populacji pomiędzy dorzeczami, to mogę się mylić, ale praktyki tego typu, na przynajmniej większości rzek pomorskich, zaniechano i to najpóźniej (a prawdopodobnie nawet wcześniej) w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku, o czym pisał np. Pan dr. Nyk w broszurze ,,Łosoś i troć”z r.1991. Niewykluczone, że analizując ten problem to warto zastanowić się nad konsekwencjami zarybień smoltami odcinków przyujściowych i późniejszym błądzeniem tarlaków. No ale to temat na który swobodnie wypowiadać się mogli, posiadający specjalistyczną wiedzę fachowcy, którzy, mówiąc eufemistycznie nie nadwyrężyli zbyt mocno swojej wiarygodności. Pozdrowienia
Ostatnio zmieniany: 2022/02/01 13:25 przez Witek Ziemkowski. Powód: dopisałem: ,, zaniechano i to najpóźniej (a prawdopodobnie nawet wcześniej) w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku”
Za tę wiadomość podziękował(a): adam

Tarło naturalne łososiowatych - a jednak się kręci 2022/02/02 11:26 #190726

,,(…)Obowiązuje zasada: smolt pochodzący z ikry uzyskanej z Wieprzy wpuszczany jest do Wieprzy, ze Słupi do Słupi. Chodzi o nie mieszanie poszczególnych stad troci w rzekach pomorskich (troć np. z Parsęty jest nieco inna, niż z Wieprzy)(…)” (źródło: ,,Łosoś i troć” r. 91Nyk). Przyjmuję założenie, że w przypadku wcześniejszych stadiów rozwojowych postępowano identycznie. Natomiast to o czym pisałem w przedostatnim zadaniu poprzedniego postu miałoby logiczne wyjaśnienie, poza jednym wyjątkiem, którego wyjaśnić nie potrafię: ,,(…) Po badaniach genetycznych tarlaków z 6 rzek w Polsce (Wisła, Drwęca, Słupia, Wieprza, Parsęta, Rega) jedynie trocie ze Słupi różniły się wyraźnie od 5 pozostałych populacji, których swoiste cechy genetyczne zostały „zepsute” niewłaściwymi zarybieniami(...)" (źródło: dolinaslupi.pl/co-robimy-2/czynna-ochron...rona-ryb-wedrownych/). No ale z pewnością istniał całkiem racjonalny powód takiego stanu rzeczy i to nie taki, który w pierwszej chwili może przyjść na myśl, a który odrzucam, ponieważ wydaje się b.wysoce nieodpowiedzialny…no nieważne.

A wracając do tematu to gratuluję każdej, nawet niewielkiej, skuteczności naturalnego tarła, doskonale, że się jednak kręci i obyśmy doczekali może niezbyt licznych, ale za to zdrowych populacji troci (a także innych ryb w tym licznych jelców, kiełbów i cierników też). Pozdrowienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): adam
Moderatorzy: Tarkowski
Time to create page: 0.074 seconds