Przynęty na pstrąga

Dragon sprzęt wędkarski

Dragon sprzęt wędkarski

Witamy na forum wędkarskim FORS, Gość
Login: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Spinning Dragon HM-X Mamba II 3-18g 2,75m - test

Spinning Dragon HM-X Mamba II 3-18g 2,75m - test 2022/11/20 14:19 #191334

 • PiterS
 • PiterS Avatar
 • Online
 • Administrator
 • Właściciel fors.com.pl od 14.08.2003
 • Posty: 3271
 • Podziękowań: 2404
Zaczęło się wiele lat temu gdy ogarnęła mnie mania długich spinningów na pstrąga, a po jakimś czasie w moich dłoniach znalazła się pierwsza HM'ka z serii HM72 model Katana o parametrach 2,75 m i c.w. 4-21 g. Jakość wykonania, komponenty wysokiej jakości i świetne parametry eksploatacyjne, wszystko było o niebo lepsze od moich dotychczasowych spinningów. Klasyczny wygląd tej serii to było to. Kilka lat później zapragnąłem kolejnej HM'ki o tej samej długości, ale delikatniejszej do lżejszego łowienia. Mocno się zastanawiałem nad wyborem HM-X Mamba o c.w. 3-18 g, ale jego parametry były bardzo zbliżone do Katany, więc serce tym razem zabiło na widok HM-X Demon 2-14 g i jego głębokiego ugięcia blanku. Uzależnienie od HM'ek już pozostało i posypała się seria kolejnych pstrągówek w mniejszych długościach. Kilka lat już upłynęło i kilka modeli z serii HM-X przeszło w międzyczasie modernizację obejmującą zmniejszenie przelotek w części szczytowej. Również najnowsza Mamba II została lekko odchudzona co ewidentnie przełożyło się na lepszy balans i pracę szczytówki w trakcie wyrzutu przynęty. Tym razem skusiłem się na nią i z końcem sezonu zabrałem ją na pstrągi. Pełen opis w kolejnym poście.

20220530_151215.jpg


20220601_165859.jpg


20220702_181658.jpg


20220702_163401.jpg
Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką.
Prawdziwy pstrągarz cieszy się trzy razy: gdy jest nad wodą, gdy złowi pstrąga i gdy go wypuści.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/08 17:47 przez PiterS.
Za tę wiadomość podziękował(a): markus383

Spinning Dragon HM-X Mamba II 3-18g 2,75m - test 2023/03/08 17:07 #191544

 • PiterS
 • PiterS Avatar
 • Online
 • Administrator
 • Właściciel fors.com.pl od 14.08.2003
 • Posty: 3271
 • Podziękowań: 2404
Seria spinningów Dragon HM-X przeszła już do historii gdyż od roku 2023 nie ma jej w katalogu. Bardzo udane i lubiane przez łowców ryb szlachetnych spinningi były w ofercie Dragona przez 10 lat. Delikatniejsze modele przeszły w między czasie mały lifting polegający na zmniejszeniu przelotek i przemodelowaniu foregripa, a w nazewnictwie dodano rzymskie "II". Skoro w ofercie są jeszcze nieliczne modele, a ja czasem dostaję zapytania o konkretny model, to postanowiłem Wam opisać model Dragon HM-X Mamba II 3-18 g 2,75 m.

Trzy HM'ki i dylemat co wybrać. Najlepiej każdą ;)
FORS-HMX-Mamba-01.jpg


HM to skrót od angielskiego zwrotu "High Modulus" czyli "wysokomodułowy", a że dotyczy on konstrukcji węglowego blanku, to oczywiście chodzi o zastosowany grafit wysokomodułowy. Jest to właściwe wyjaśnienie zastosowanego opisu topowych wędek Dragona. HM to również modny skrót od "Hand Made" czyli "ręczna robota" i jest tu sporo racji, gdyż spinningi serii HM są bardzo starannie budowane w siedzibie Dragona w ilościach stosunkowo niewielkich, czasem tylko kilkadziesiąt sztuk konkretnego modelu, a nierzadko na indywidualne zamówienie z osobistą dedykacją i niewielką modyfikacją techniczną.

"Hand Made" widać w każdym detalu i wykończeniu.
FORS-HMX-Mamba-02.jpg


FORS-HMX-Mamba-03.jpg


Biorąc do ręki jakikolwiek model serii HM (te starsze, młodsze i obecne) zawsze widać i czuć, że zastosowane materiały i wykończenie to górna półka. Nie inaczej jest w serii HM-X. Komponenty wykończeniowe to: przelotki Fuji Alconite K -Series, uchwyt kołowrotka Fuji SK2, wkładka uchwytu z drewna szlachetnego, portugalski korek klasy AAA (Extra Premium), omotki Gudebrod i lakiery Trondak.

HM-X Mamba II po liftingu i Demon w pierwszej wersji.
FORS-HMX-Mamba-04.jpg


Blanki HM-X to majstersztyk i zostały zbudowane z pięciu mat grafitowych japońskiej firmy Toray o następujących modułach: 72 mln PSI jako podstawowy materiał konstrukcyjny; 80 mln PSI zastosowany w tych obszarach blanków, gdzie ważne było obniżenie wagi i zwiększenie dynamiki; 24, 36 i 40 mln PSI w rdzeniu i jego osnowie, a także w warstwach ułożonych skośnie do osi blanku. Blank przy tak skomplikowanej konstrukcji zachował mimo wszystko smukłość i lekkość. Mamba II została uzbrojona w dziesięć przelotek o średnicy od 5 do 25 mm. Waga wędki wg katalogu to 143 g, a długość dolnika do środka stopki kołowrotka 36 cm.
Pełen opis serii HM-X znajdziecie w katalogach dostępnych w internecie. Polecam nawet te starsze roczniki, gdyż jest tam jeszcze bardziej szczegółowy opis zastosowanej technologii wytwarzania blanków X-Cross CGT.

Opisy i parametry.
FORS-HMX-Mamba-05.jpg


FORS-HMX-Mamba-06.jpg


Przelotki i omotki.
FORS-HMX-Mamba-07.jpg


FORS-HMX-Mamba-08.jpg


FORS-HMX-Mamba-09.jpg


FORS-HMX-Mamba-10.jpg


FORS-HMX-Mamba-11.jpg


FORS-HMX-Mamba-12.jpg


FORS-HMX-Mamba-13.jpg


Dolnik idealnie pod łokieć.
FORS-HMX-Mamba-14.jpg


Design jest klasyczny z lekką dozą nowoczesności. Blank jest lakierowany na połysk przeźroczystym brązowym lakierem, spod którego widać równiutka omotkę ozdobioną złota nicią. Dzielony dolnik wygląda bardzo gustownie dzięki idealnemu korkowi. Na jego krańcach zastosowano ciemniejszy mielony korek dla wzmocnienia krawędzi. Szlachetności dodaje również drewniany insert w uchwycie Fuji. Srebrne pierścionki, które widać na dolniku, to pierścienie rezonansowe mające za zadanie wzmocnić sygnały pochodzące od pracującej przynęty i wzmocnić wyczucie kontaktu ryby z przynętą, aby odbierane przez dłoń wędkarza sygnały były wyraźnie wyczuwalne. Smaczku dodaje zawsze perfekcyjnie wykonany opis z nazwą i parametrami oraz indywidualnym numerem wędziska. Jak sami widzicie 0032 to niewielki numer, więc spotkać kogoś z tym samym spinningiem nad wodą to wielka sztuka.

Mamba prezentuje się bardzo okazale.
FORS-HMX-Mamba-15.jpg


FORS-HMX-Mamba-16.jpg


FORS-HMX-Mamba-17.jpg


FORS-HMX-Mamba-18.jpg


FORS-HMX-Mamba-19.jpg


FORS-HMX-Mamba-20.jpg


FORS-HMX-Mamba-21.jpg


Łowienie Mambą sprawia dużą frajdę. Uzbrajałem wędkę w kołowrotki wielkości 2000-2500 o lżejszej lub cięższej konstrukcji i za każdym razem łowiło się bardzo komfortowo ze względu na bardzo dobre wyważenie. Rozbieżność nawet 70 g między stosowanymi kołowrotkami nie robiła dużej różnicy w balansie całego zestawu.

Mamba uzbrojona w kołowrotek Team Dragon FD 1025iZ.
FORS-HMX-Mamba-22.jpg


Mamba uzbrojona w kołowrotek Fishmaker EVO.3 FD 1120i.
FORS-HMX-Mamba-23.jpg


Mamba uzbrojona w kołowrotek Team Dragon SL.2 FD 825i.
FORS-HMX-Mamba-24.jpg


Równowaga dokładnie na zaczepie przynęt.
FORS-HMX-Mamba-25.jpg


Zastosowane lżejsze przelotki, w porównaniu do pierwszej wersji, dość istotnie zmieniły pracę blanku podczas energicznych wykonywanych wyrzutów przynętą. Ciężar wyrzutu opisany od 3 g zgadza się jak najbardziej. Łowiąc z plecionką 0,08 mm i małą gumką uzbrojoną w dwugramową czeburaszkę, osiągnie się już dalekie odległości bez większego wysiłku. Lekki wobler o masie 3 g również leci bez problemu, ale na żyłce 0,20 mm wymaga nieco mocniejszego śmignięcia. Bardziej konkretna przynęta o masie 6-7 g już w pełni ładuje blank i leci daleko bez względu na to czy łowimy z plecionką czy żyłką.

Mała guma + 2 g i już spokojnie leci.
FORS-HMX-Mamba-26.jpg


Większy wobler już w pełni ładuje blank.
FORS-HMX-Mamba-27.jpg


Opis blanku jako fast - szybki - jest jak najbardziej trafny. Blank bardzo wyraźnie przekazuje informacje o tym co się dzieje z przynętą na końcu zestawu. Z racji zastosowania mniejszych przelotek częściej łowiłem żyłką o średnicy 0,20 mm i czasem 0,22 mm, ale najwięcej frajdy daje łowienie z zastosowaniem plecionki. Z plecionką blank staje się bardziej elektryczny i nagle się okazuje, że czujemy więcej niż trzeba. Stosując okazyjnie ultralajtowe przynęty wyczujemy każdy kontakt przynęty z dnem czy zawadą, a łowiąc wyrazistym woblerem poczujemy w dłoni piękną delirkę. Szczytówka jest dość podatna na opór stawiany przez woblery z dużymi sterami typu deep runner, ale rzadko kiedy się tak łowi, a samo ugięcie nie jest przesadnie duże i dotyczy tylko bardzo szybkich rzek.

FAST o czułej i lekko podatnej szczytówce.
FORS-HMX-Mamba-28.jpg


Mamba podczas holu zachowuje się jak mocniejsza muchówka. Pięknie ugina się w głębszą parabolę, amortyzuje każde mocniejsze szarpnięcie ryby, praktycznie sama kontroluje hol, a przy tym nie gubi ryb nawet na sztywnej plecionce. Zapas mocy w dolniku czuć wyraźnie, mimo niezbyt masywnej konstrukcji, gdyż kilka rodzajów węglowych mat, o których pisałem na wstępie, pręży się niczym dobrze wytrenowany mięsień atlety.

Gięcia, ugięcia, parabole i udane hole.
FORS-HMX-Mamba-29.jpg


FORS-HMX-Mamba-30.jpg


FORS-HMX-Mamba-31.jpg


FORS-HMX-Mamba-32.jpg


FORS-HMX-Mamba-33.jpg


FORS-HMX-Mamba-34.jpg


FORS-HMX-Mamba-35.jpg


FORS-HMX-Mamba-36.jpg


FORS-HMX-Mamba-37.jpg


FORS-HMX-Mamba-38.jpg


Łowienie HM-X Mamba II to duża przyjemność, szczególnie wtedy gdy ktoś lubi długie wędki na pstrągi, a warunki na łowisku predysponują tego typu spinningi. Duża i szeroka woda - Mamba. Wysokie i strome burty - Mamba. Zarośnięte brzegi - Mamba. Jadę na pstrągi - Mamba. Spokojnie mam jeszcze kilka innych HM'ek, więc nie zawsze Mamba, a że uzależniony jestem od HM, więc na pstrągach zawsze któregoś mam.

Niżówka i zarośnięte brzegi letniej wody
FORS-HMX-Mamba-39.jpg


Duża i szeroka zimowa rzeka.
FORS-HMX-Mamba-40.jpg


Stromy, wysoki i krzaczasty brzeg.
FORS-HMX-Mamba-41.jpg


Nie trzeba się wychylać.
FORS-HMX-Mamba-42.jpg


Każdy chciałby Mambę, ja ją mam :)
FORS-HMX-Mamba-43.jpg


p.s.
Będzie jeszcze jeden opis HM'ki o czy pewnie wiecie.
Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką.
Prawdziwy pstrągarz cieszy się trzy razy: gdy jest nad wodą, gdy złowi pstrąga i gdy go wypuści.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/08 17:46 przez PiterS.
Za tę wiadomość podziękował(a): jaroskorpion, rublex, wiwaldi, fidzio
Moderatorzy: Ediit, Tarkowski
Time to create page: 0.142 seconds