Przynęty na pstrąga

Dragon sprzęt wędkarski

Dragon sprzęt wędkarski

Witamy na forum wędkarskim FORS, Gość
Login: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Kołowrotek Ryobi Zauber LT 3000 - TEST

Kołowrotek Ryobi Zauber LT 3000 - TEST 2021/11/16 17:48 #190286

 • PiterS
 • PiterS Avatar
 • Online
 • Administrator
 • Właściciel fors.com.pl od 14.08.2003
 • Posty: 3304
 • Podziękowań: 2438
Ryobi Zauber to już kultowy kołowrotek wśród spinningistów. Długo opierał się modyfikacjom, pozostając przy klasycznym wyglądzie i sprawdzonym mechanizmie. To właśnie mechanizm trzyma go tyle lat przy życiu. Często się słyszy - nie wiesz co kupić? - kup Zaubera. Kilka lat temu na polskim rynku pojawił się Ryobi Zauber CF, mechanizm ten sam, ale zupełnie inny design. Drugie co się w wersji CF nie zmieniło, to waga, bo aluminiowy korpus i rotor muszą swoje ważyć. Jednak od kilku lat nastał trend na odchudzanie wszystkiego co się da. Nowe technologie i tworzywa sztuczne dają możliwość stworzenia konstrukcji znacznie lżejszych, a równie wytrzymałych jak ich metalowe odpowiedniki. Również świat metali się zmienia i często utarte sprawdzone stopy zostają wyparte przez inny stop równie wytrzymały, ale znacznie lżejszy.

Nowa lekkość na dłoni i w zestawie na pstrąga.
FORS-ZauberLT-01.jpg


FORS-ZauberLT-02.jpg


FORS-ZauberLT-03.jpg


FORS-ZauberLT-04.jpg


W tym sezonie poznaliśmy nową odsłonę Zaubera w wersji LT. LT to tak długo nie myśląc Lżejsze Tworzywa. Co więc mamy lekkiego w nowym Zauberze? Pierwsze co rzuca się w oczy to zmieniony rotor o ażurowej konstrukcji wykonanej z tworzywa sztucznego NCRT. Przekonstruowana aluminiowa szpula oraz zmieniony knob wyglądają na lżejsze. Dalsze zmiany to już ingerencja w elementy mechanizmu i tu mamy: lżejszą o 50% główną oś wykonaną tym razem z tytanu (była stalowa), zębate koło przekładni jest z sześcioma wywierconymi otworami oraz pinion wykonany z jakiegoś stopu aluminium (do tej pory był mosiężny). Jakby ktoś chciał to zobaczyć, to jest na YT zrobiona obdukcja i ocena znanego serwisanta kołowrotków. Na całej kuracji odchudzającej zyskano 60 gram, a to już przeskok o całe dwie kategorie wagowe. Rozmiar 3000 z 305 g schudł na 244 g wg katalogu. Tysiączka waży 220 g, a LT 4000 tylko 246 g. Całość jest na szczęście zamknięta w starym klasycznym aluminiowym zauberowym korpusie co ma nadal gwarantować niezawodność mechanizmu.

Głęboka i zmieniona szpula.
FORS-ZauberLT-05.jpg


Wodoszczelny hamulec.
FORS-ZauberLT-06.jpg


Zmieniona ośka i pinion.
FORS-ZauberLT-07.jpg


Zmieniono korbka.
FORS-ZauberLT-08.jpg


Ważna informacja na stopce - symbol G201 to gwarancja 5 lat.
FORS-ZauberLT-09.jpg


Zauber w swojej konstrukcji zawiera 9 kulkowych łożysk, czyli o jedno więcej niż klasyk oraz uszczelnione przed wodą łożysko oporowe. Wodoszczelny hamulec jest skonstruowany w oparciu o filcową podkładkę. Nieco zmieniona aluminiowa korbka jest mocowana przeciwległą śrubą o dość długim gwincie przez co jej połowiczne wykręcenie pozwala na złożenie korbki do transportu. Fabryczne opakowanie nie zawiera zapasowej szpuli, ale można identyczną zamówić w sklepie.

Klasyczny design.
FORS-ZauberLT-10.jpg


FORS-ZauberLT-11.jpg


FORS-ZauberLT-12.jpg


FORS-ZauberLT-13.jpg


FORS-ZauberLT-14.jpg


Kolorystycznie nowy Zauber LT może się podobać. Korpus i rotor w kolorze grafitu z metalizowanymi i przydymionymi wstawkami. Szpula w kolorze metalicznego brązu i starego złota na rancie i frezowanych krawędziach. Korbka wycięta w technologii CNC została galwanicznie pokryta metalem w kolorze lekko matowej stali. Całość wygląda bardzo klasycznie.

Zanim nawiniesz żyłkę znajdź dużo podkładu.
FORS-ZauberLT-15.jpg


FORS-ZauberLT-16.jpg


Tak więc mam nowego Ryobi Zaubera LT 3000. Przeznaczyłem go najcięższych zestawów pstrągowych, czyli spinningów o długości 2,75 m (c.w. 4-21 g i 2-14 g), a na szpulki nawinąłem żyłkę Dragon HM69 0,22 mm oraz plecionkę Dragon HM X8 P.E. 0,10 mm. Zestaw obsługiwanych przynęt to głównie woblery głęboko nurkujące o długości 5-7 cm oraz obrotówki typu aglia w rozmiarze 2-3. Mój najcięższy zestaw pstrągowy z tym kołowrotkiem waży w tej chwili 377 g i daje się to pozytywnie odczuć w ręce po kilku godzinach łowienia.

Klasyk do klasycznego spina.
FORS-ZauberLT-17.jpg


FORS-ZauberLT-18.jpg


FORS-ZauberLT-19.jpg


FORS-ZauberLT-20.jpg


FORS-ZauberLT-21.jpg


Szykując się do pierwszego łowienia i nawinięcia żyłki 0,22 mm musiałem się zaopatrzyć w drugie 150 m podkładu żyłki o podobnej średnicy, a przy nawijaniu podkładu pod plecionkę z domu znikało wszystko co miałem. Producent musi szybko opracować płytszą wersję szpuli lub jakiś plastikowy wypełniacz zmniejszający jej głębokość. Pierwszy rozruch to oczywiście kapka oliwki na główną ośkę, pod rolkę i w mocowania kabłąka oraz na łożyska wspierające główne koło zębate (trzeba zdemontować korbkę). Czuć, że smaru nie brakuje, ale te newralgiczne miejsca potrafią wyschnąć podczas wielotygodniowego transportu z fabryki leżąc w jednej i niezmiennej pozycji.

Przyjemność z kręcenia.
FORS-ZauberLT-22.jpg


FORS-ZauberLT-23.jpg


FORS-ZauberLT-24.jpg


FORS-ZauberLT-25.jpg


FORS-ZauberLT-26.jpg


FORS-ZauberLT-27.jpg


Spotkałem się ze stwierdzeniem "typowa zeuberowa praca mechanizmu", jednak ja nigdy nie miałem Zaubera, więc nie wiem jak odnieść się do tego stwierdzenia. Poszedłem więc do sklepu wędkarskiego i pokręciłem nowymi Zauberami w klasycznym wydaniu oraz CF. Obie wersje pracowały identycznie i bez zarzutu, ale nowy LT kręci chyba ciut lepiej. Przekładnia została zbudowana na bazie nowych lekkich stopów i wycięta na obrabiarkach sterowanych komputerowo, ale obróbka metali CNC to już standard. Przełożenie przekładni jest identyczne z poprzednimi Zauberami i wynosi 5,0:1 dla wersji 3000. Średnica zewnętrzna rantu szpuli wynosi 48 mm co przy maksymalnym wypełnieniu szpuli żyłką lub plecionką daje 75 cm nawoju na jeden obrót korbką. Jeśli nawiniemy żyłkę lub plecionkę do 44 mm średnicy (2 mm obustronnego marginesu) to nawój będzie wynosił przyzwoite 69 cm. Daje nam to możliwość bardzo sprawnego łowienia obrotówkami prowadzonymi z nurtem szybkiej rzeki. System nawijania worm-shaft oscillation pracuje precyzyjnie i wolno, co widać po ruchu szpuli, ale jego dokładność jest najlepiej widoczna przy mniejszych średnicach nawijanych żyłek czy w szczególności plecionek. W zestawie z kołowrotkiem dostajemy dodatkową podkładkę regulacyjną pod szpulę gdyby komuś nie pasowało fabryczne układanie żyłki.

Jak LT to i lekka wędka.
FORS-ZauberLT-28.jpg


Topienie zamierzone.
FORS-ZauberLT-29.jpg


Topienie przypadkowe.
FORS-ZauberLT-30.jpg


Obciążenie mechanizmu pstrągowym woblerem z dużym sterem i prowadzonym w silnym nurcie nie stanowi dla Zauber większego problemu. W mechanizmie nie czuć typowych objawów przeciążenia przekładni w postaci ząbkowania czy stukania na krańcach posuwu. Wielkość 3000 to już większy korpus i mechanizm, więc konstrukcja musi znieść znacznie większe obciążenia. Pstrągowe metody połowu z całą pewnością nie są w stanie wycisnąć z niego ostatnich sił. Bardzo lekko i precyzyjnie zamyka się kabłąk, nawet wtedy gdy jest oparty o zbijak. Hamulec działa bez zastrzeżeń. Jego niezbyt skomplikowana konstrukcja została zabezpieczona przed dostaniem się wody i zanieczyszczeń. Na duży plus zasługuje powiększone pokrętło docisku i bardzo szeroka regulacja siły hamowania , która wynosi 5 kg.

Złote elementy są bardzo gustowne.
FORS-ZauberLT-31.jpg


FORS-ZauberLT-32.jpg


Nowy Zauber LT to sprawdzone rozwiązania z odchudzonymi podzespołami tam gdzie ich lekkość nie powinna mieć wpływu na jego trwałość. Dość ciężka konstrukcja poprzedniej wersji w obecnych czasach mocno już odstawała wagowo od konkurencji, ale trafiona kuracja odchudzająca dała możliwość dogonienia większości popularnych kołowrotków spinningowych. Ciekawostką jest również cena zakupu, gdyż jako nowość nie jest ona zbyt wygórowana i zaczyna się od około 330 zł dla wielkości 3000, a widziałem promocyjne ceny nawet za niecałe 300 zł. Taka cena zakupu to już konkretny argument przemawiający za zakupem nowego i trwałego Zaubera LT z pięcioletnią gwarancją.

Sprawdził się i zostaje ze mną.
FORS-ZauberLT-33.jpg
Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką.
Prawdziwy pstrągarz cieszy się trzy razy: gdy jest nad wodą, gdy złowi pstrąga i gdy go wypuści.
Ostatnio zmieniany: 2022/03/18 23:32 przez PiterS.
Za tę wiadomość podziękował(a): Popper, baqo

Kołowrotek Ryobi Zauber LT 3000 - TEST 2021/11/18 15:53 #190298

 • jaroskorpion
 • jaroskorpion Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Valar Morghulis-Valar Dohaeris
 • Posty: 1729
 • Podziękowań: 1442
Tak z ciekawości pojechałem do wędkarskiego sklepu i pokręciłem nim. Moje zastrzeżenia do niego to jednak odczuwalne bicie, brak lepszego wyważenia. Praca korbką może być choć mogło by być lepiej. Za taką cenę nie ma co się spinać. To nie kręciołek za 2500. ;)

Kołowrotek Ryobi Zauber LT 3000 - TEST 2022/01/17 17:55 #190593

 • PiterS
 • PiterS Avatar
 • Online
 • Administrator
 • Właściciel fors.com.pl od 14.08.2003
 • Posty: 3304
 • Podziękowań: 2438
Przy ekspresowym kręceniu i nie podpiętym młynku do spina, rzeczywiście delikatnie czuć. Jednak gdy zmontujesz zestaw i kręcisz podczas prowadzenia przynęty to nic nie wyczujesz. No w końcu to młynek za +/- 300 PLN :) Wczoraj pięć godzin biczowania i jakoś choroby wibracyjnej się nie nabawiłem :)

20220116_132132.jpg
Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką.
Prawdziwy pstrągarz cieszy się trzy razy: gdy jest nad wodą, gdy złowi pstrąga i gdy go wypuści.
Za tę wiadomość podziękował(a): jaroskorpion

Kołowrotek Ryobi Zauber LT 3000 - TEST 2022/01/17 19:47 #190594

 • jaroskorpion
 • jaroskorpion Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Valar Morghulis-Valar Dohaeris
 • Posty: 1729
 • Podziękowań: 1442
I tak kupię bo na żyłkę nie mam kręcioła ale 3500 wielkość jak będzie u mnie w sklepie.

Kołowrotek Ryobi Zauber LT 3000 - TEST 2022/06/19 14:38 #190975

 • PiterS
 • PiterS Avatar
 • Online
 • Administrator
 • Właściciel fors.com.pl od 14.08.2003
 • Posty: 3304
 • Podziękowań: 2438
Udane połączenie mocy i lekkości. To obecnie mój najmocniejszy zestaw na kropy. W trudnych warunkach nie ma kompromisów.

20220605_141738.jpg


20220605_141832.jpg
Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką.
Prawdziwy pstrągarz cieszy się trzy razy: gdy jest nad wodą, gdy złowi pstrąga i gdy go wypuści.

Kołowrotek Ryobi Zauber LT 3000 - TEST 2022/08/03 22:31 #191098

 • PiterS
 • PiterS Avatar
 • Online
 • Administrator
 • Właściciel fors.com.pl od 14.08.2003
 • Posty: 3304
 • Podziękowań: 2438
Ten kołowrotek nie boi się ciężkich doświadczeń i chyba już tyle w tym temacie.

20220731_164222-Kopia.jpg


Choć kto wie, może styczniowe trocie na lekko?
Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką.
Prawdziwy pstrągarz cieszy się trzy razy: gdy jest nad wodą, gdy złowi pstrąga i gdy go wypuści.
Moderatorzy: Ediit, Tarkowski
Time to create page: 0.120 seconds