Robinson - sprzęt wędkarski

Przynęty na pstrąga

Miejsce na Twoją reklamę na forum wędkarskim

Dragon sprzęt wędkarski

Okulary wędkarskie polaryzacyjne Solano

Witamy na forum wędkarskim FORS, Gość
Login: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Plecionka Dragon Silk Touch 8X Clear - recenzja

Plecionka Dragon Silk Touch 8X Clear - recenzja 2019/09/17 22:23 #184813

  • PiterS
  • PiterS Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Właściciel fors.com.pl od 14.08.2003
  • Posty: 2890
  • Podziękowań: 1839
Z plecionkami bywa różnie, a w szczególności z tymi poniżej 100 zł. Trwałość i wytrzymałość nie zawsze idą w parze z tym co jest obiecane na opakowaniu. Szczególnie ośmiosplotowe (X8) plecionki szybko weryfikują prawdę o jakości zakupionego towaru. W plecionkach X8 włókna poszczególnych splotów są bardzo cienkie i zbicie ich w trwały w miarę okrągły przekrój plecionki jest bardzo trudne. Dwa sezony temu nabyłem pewną plecionkę o deklarowanej średnicy 0,08 m w kolorze żółtego fluo, tania była bo jakieś 50-60 zł. Wiedziałem, że żółta farba zejdzie i nawet mi na tym zależało, aby pierwsze metry szybko się sprały, ale też szybko się okazało, że farba była również czymś w rodzaju kleju. Po każdym 4-5 godzinnym łowieniu uzyskiwałem około trzymetrowy odcinek wypranej do białości i zmechaconej plecionki X8, który trzeba było wyrzucić do kosza. Nie trudno sobie policzyć, że 150 metrów plecionki może nie starczyć nawet na jeden sezon pstrągowego łowienia. Należy nadmienić, że problem strzępienia się cieniutkich włókien plecionek X8 (wszystkich marek) jest większy i szybciej zauważalny niż w przypadku plecionek czterosplotowych (X4). O jakości plecionki przekonamy się dopiero po kilku wyprawach na ryby.
W tym sezonie ponownie postanowiłem łowić plecionką X8, ale tym razem postawiłem na plecionkę Dragon Silk Touch 8X Clear w rozmiarze 0,08 mm o wytrzymałości 6,45 kg.

150 m nowości.
FORS-SilkTouch8X-01.jpg


0,08 mm o ośmiu splotach do finezyjnego łowienia.
FORS-SilkTouch8X-02.jpg


Jest całkowicie biała, a jej struktura w dotyku jest jedwabiście gładka. Plecionka w całości została wykonana z włókien HPPE, które po spleceniu dają bardzo okrągły przekrój. Same włókna nie chłoną wody, ale plecionka po zamoczeniu staje się w barwie bardziej szklista i wtedy jej widoczność pod wodą można porównać do żyłek z niewielką ilością pigmentu co jest dużym plusem przy połowie pstrągów w bardzo czystych rzekach.

Nie absorbuje wody.
FORS-SilkTouch8X-03.jpg


Pstrągowy rozmiar.
FORS-SilkTouch8X-04.jpg


Brak pigmentu.
FORS-SilkTouch8X-05.jpg


Zwarty i okrągły przekrój splotu.
FORS-SilkTouch8X-06.jpg


Głęboka szpula kołowrotka wymaga podkładu do cienkiej plecionki.
FORS-SilkTouch8X-07.jpg


Plecionka jest dość dobrze odporna na zabrudzenie, a wszelkie większe zabrudzenia, np. po ubrudzeniu błotem, szybko się spierają w czystej wodzie. Silk Touch X8 ma tak zwartą strukturę splotu, że praktycznie jest nierozciągliwa. Co do samej wytrzymałości na zrywanie to jestem bardzo zadowolony bo każdy pomiar wytrzymałości z użyciem wędkarskiej wagi kończył się w przedziale 5,5 do 6 kg dla nowej plecionki. W trakcie łowienia nie zauważyłem wyraźnego spadku wytrzymałości nawet wyraźnie wyeksploatowanego końcowego odcinka plecionki. Splot po kilku łowieniach nadal jest zwarty, choć już nie tak śliski jak pierwotnie.

Dobrze układa się na szpuli.
FORS-SilkTouch8X-08.jpg


FORS-SilkTouch8X-09.jpg


Powolny efekt starzenia się.
FORS-SilkTouch8X-10.jpg


Mała widoczność w wodzie więc fluorocarbon nie jest konieczny.
FORS-SilkTouch8X-11.jpg


Zabrudzenia łatwo się spierają.
FORS-SilkTouch8X-12.jpg


Profilaktyczne odcięcie 2-3 metrów robiłem co drugi lub trzeci wyjazd na pstrągi, więc jest to wyraźnie lepsza jakość od nieco tańszej wspomnianej konkurencji. Plecionka Dragon Silk Touch 8X Clear zdecydowanie wytrzyma mi dwa sezony, a może nawet trzy.

Minimalne strzępienie się jest nieuniknione dla plecionek X8.
FORS-SilkTouch8X-13.jpg


Końcowy odcinek plecionki po 2-3 wyjazdach na pstrągi nie wygląda źle.
FORS-SilkTouch8X-14.jpg


FORS-SilkTouch8X-15.jpg


FORS-SilkTouch8X-16.jpg


Aby plecionka służyła jak najdłużej warto również kontrolować stan przelotki szczytowej oraz rolki w kołowrotku, którą należy regularnie czyścić. Uszkodzona przelotka czy niesprawna rolka może szybko osłabić nawet najlepszą plecionkę.

Wytarta lub zatarta rolka może szybko uszkodzić plecionkę.
FORS-SilkTouch8X-17.jpg


W sklepach internetowych znalazłem plecionki Silk Touch 8X Clear 0,08 mm już od 75,50 złotych więc jest to produkt jak najbardziej wart polecenia.
Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką.
Prawdziwy pstrągarz cieszy się trzy razy: gdy jest nad wodą, gdy złowi pstrąga i gdy go wypuści.
Moderatorzy: Ediit, Tarkowski
Time to create page: 0.074 seconds