Robinson - sprzęt wędkarski

Przynęty na pstrąga

Miejsce na Twoją reklamę na forum wędkarskim

Dragon sprzęt wędkarski

Okulary wędkarskie polaryzacyjne Solano

Witamy na forum wędkarskim FORS, Gość
Login: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Spinning Dragon CXT MS-X MicroSpecial 1,98m 0,5-8g - recenzja

Spinning Dragon CXT MS-X MicroSpecial 1,98m 0,5-8g - recenzja 2019/07/08 16:15 #184320

  • PiterS
  • PiterS Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Właściciel fors.com.pl od 14.08.2003
  • Posty: 2890
  • Podziękowań: 1839
Trzydzieści lat temu... Jak ja lubię wspominać i mieć tak duży bagaż doświadczeń. Mój pierwszy spinning na pstrągi to był niemiecki szklany teleskopik o parametrach 2,10 m i c.w. 10-30 gram. Wtedy takie parametry to była norma czyli można by napisać Universal Large. Dziś skrót UL oznacza Ultra Light, a uniwersalnosć pomału odchodzi w zapomnienie. Gdy trzy lata temu pojawiła się seria spinningów Dragon CXT MS-X MicroSpecial, wędkarski świat zachwycił się nimi, a ja zaprezentowałem Wam model 2,44 m 3-18 g. Jest to do tej pory najmocniejszy model z serii MS-X, a przeczytacie o nim w moim poprzednim teście.

Nowy MS-X, trzeba się niemu przyjrzeć.
FORS-CXT-MSX-01.jpg


Lekki spin + lekki kołowrotek.
FORS-CXT-MSX-04.jpg


Czasy się zmieniają, sprzęt ewoluuje, a moje okoliczne pstrągi stają się coraz mniejsze i mniej liczne. Dlatego sukcesywnie od kilku sezonów schodzę w dół z ciężarem wyrzutu w moich pstrągowych spinningach, aby nie chodzić z armatą na wróble i mieć nadal przyjemności z łowienia. Na ten sezon Dragon uzupełnił serię MS-X MicroSpecial o trzy modele w tym dwa ultra light'owe w długość 1,98 m i ciężarze wyrzutu 0,5-6 g oraz 0,5-8 g. I tak po trzydziestu latach pstrągowania zszedłem w całym zakresie ciężaru wyrzutu poniżej 10 gram. Zaopatrzyłem się w model CXT MS-X MicroSpecial 1,98 m 0,5-8 g.

Ta strona blanku dobrze znana.
FORS-CXT-MSX-02.jpg


A tu zupełnie nowy wymiar.
FORS-CXT-MSX-03.jpg


Moje MS-X'y, 2,44m 3-18g i 1,98m 0,5-8g.
FORS-CXT-MSX-05.jpg


Spinning jest bardzo gustownie i starannie wykonany z wykorzystaniem markowych komponentów. Matowy brąz blanku w połączeniu z lakierowanymi omotkami ze wstawkami złotej i pomarańczowej nici oraz czarna gąbka i mosiężnymi elementami wykończenia dolnika tworzą bardzo udane kolorystyczne połączenie. Przy przelotkach brak nadlewek lakieru, a łączenie blanku jest ciasne i pewne.

Efektowne wzornictwo oraz idealnie pasujący designem Team Dragon SL -> recenzja.
FORS-CXT-MSX-06.jpg


FORS-CXT-MSX-07.jpg


FORS-CXT-MSX-08.jpg


FORS-CXT-MSX-09.jpg


FORS-CXT-MSX-10.jpgBlanki od firmy Toray, zastosowane w serii spinningów CXT, posiadają bardzo zaawansowaną technologicznie konstrukcję wykonaną z mat węglowych ułożonych względem siebie pod kątem 45 stopni do osi blanku. Zakres modułu sprężystości PSI zastosowanych mat w blankach jest bardzo duży, od 24 do 80 mln PSI, aby blanki były smuklejsze, odporniejsze na urazy, dynamiczne i płynnie uginające się pod obciążeniem.

Smukły, lekki i mocny blank.
FORS-CXT-MSX-11.jpg


FORS-CXT-MSX-12.jpg


FORS-CXT-MSX-14.jpg


Blank został uzbrojony w dziewięć lekkich przelotek Fuji Alconite K-Series o średnicy od 4 do 20 mm. Uchwyt kołowrotka wykończony pianką EVA również dostarcza Fuji.

Fuji to dostawca osprzętu blanku.
FORS-CXT-MSX-13.jpg


Od drobnej przelotki szczytowej o średnicy 4mm po największą 20mm.
FORS-CXT-MSX-15.jpg


FORS-CXT-MSX-16.jpg


FORS-CXT-MSX-17.jpg


FORS-CXT-MSX-18.jpg


FORS-CXT-MSX-19.jpg


FORS-CXT-MSX-20.jpg


FORS-CXT-MSX-21.jpg


FORS-CXT-MSX-22.jpg


Świetnie spasowane łączenie.
FORS-CXT-MSX-23.jpg


Uchwyt kołowrotka.
FORS-CXT-MSX-24.jpg


Spinning o parametrach 1,98 m 0,5-8 g przeznaczyłem do łowienia w małych i mikrych łowiskach, w których populacja pstrąga nie dorasta do znacznych rozmiarów, a dostępność brzegów nie wymaga stosowania dłuższych spinningów. Spisze się równie dobrze w szerszych, ale płytkich łowiskach, w których trzeba brodzić i celnie rzucać pod nabrzeżne nawisy z gałęzi i traw.

Malutki leśny strumień.
FORS-CXT-MSX-25.jpg


Mała pomorska rzeczka.
FORS-CXT-MSX-26.jpg


Dolnośląska średnia rzeka.
FORS-CXT-MSX-27.jpg


Arsenał przynęt dostosowałem do parametrów zestawu i łowionych ryb, więc pozbyłem się z pudełka woblerów dłuższych niż 5 cm i obrotówek w rozmiarze 3. Najczęściej łowiłem na obrotówki typu aglia w rozmiarze 1 i 2 i wadze 3-4 g z zastosowaniem żyłek o średnicy 0,18-0,20 mm oraz plecionki 0,08 mm. Spinning jest opisany jako med-slow, ale rzucanie przynętami o wadze z środkowego zakresu ciężaru wyrzutu czyli 3-5g przy jednoczesnym zastosowaniu wyżej wymienionych żyłek daje odczucie, że jest znacznie szybszy. Pięknie się ładuje i szybko oddaje energię podczas rzutu, a każdy zamierzony punkt jest trafiany przy pierwszym rzucie dzięki czemu precyzyjne obławianie leśnych potoków z mikro miejscówkami staje się łatwe i skuteczne. Śmiało można powiedzieć, że jest to szpada do precyzyjnego zadawania ciosów w postaci celnych rzutów.

Najważniejszy pierwszy precyzyjny rzut.
FORS-CXT-MSX-28.jpg


FORS-CXT-MSX-29.jpg


FORS-CXT-MSX-30.jpg


Kijek zwalnia dopiero przy zastosowaniu przynęt o wadze 6-7 gram. Najlżejsza użyta prze ze mnie przynęta miała niecałe 2 g i tu dało się odczuć zbyt grubą żyłkę do wagi przynęty, rzuty stały się nieco krótsze wymagające energiczniejszego wymachu. Łowiłem również woblerami o długości 3-5 cm. W miejscach gdzie nurt jest wolniejszy śmiało można łowić woblerem o mocniejszej akcji jak Salmo Hornet 3,5 czy Sparky Shad 4. Szczytówka nie wygina się nadmiernie, a jak wiadomo sytuacja nie jeden raz wymaga użycia woblera. Gdy nurt będzie nieco szybszy wtedy lepiej łowić na woblery o wąskich sterach jak Salmo Minnow 5. Łowiąc na nieco większym dystansie, gdy nie widzimy przynęty, cały czas ma się z nią świetny kontakt czuciowy, prowadzoną z nurtem obrotówkę można przyspieszyć lub zwolnić, a woblerkiem zagrać w dołku pod nawisem z gałęzi.

Nowy MS-X ogarnie również i mniejsze woblery.
FORS-CXT-MSX-31.jpg


Precyzji rzutów bardzo sprzyja mega krótki dolnik o długości 17 cm (wg katalogu) mierzonej do pierścienia mocującego kołowrotek lub 20,5 cm do stopki kołowrotka trzymanej między palcami dłoni. Uzbrojenie spinningu w kołowrotek o wadze około 230 gram dało bardzo dobre wyważenie.

Dolnik przed łokciem czy za nadgarstkiem?
FORS-CXT-MSX-32.jpg


Właściwe wyważenie 330 gram nie męczy ręki.
FORS-CXT-MSX-33.jpg


Spinning pod pełnym obciążeniem zamienia się w parabolę. Dziewięć gęsto rozmieszczonych przelotek zapewnia płynne rozłożenia obciążenia na całej długości roboczej blanku. Podczas licznych holów pstrągów w rozmiarze około 35 cm nie miałem obawy o delikatność zestawu, kilka sprawnych manewrów i rybka już ląduje w dłoni, zupełnie tak jakby się łowiło spinningiem o ciężarze wyrzutu np. 3-15 g.

Symulacje ugięcia blanku.
FORS-CXT-MSX-34.jpg


FORS-CXT-MSX-35.jpg


FORS-CXT-MSX-36.jpg


FORS-CXT-MSX-37.jpg


FORS-CXT-MSX-38.jpg


FORS-CXT-MSX-39.jpg


Pełna amortyzacja i kontrola holu za każdym razem kończyła się sukcesem. W dolniku czuć zapas mocy na pstrągi o rozmiarze przynajmniej 40-45 cm, ale z takimi niestety nie było mi dane się mierzyć.

Ważne, że są i dają się złowić. Wielkość (wymiarowe) ma mniejsze znaczenie.
FORS-CXT-MSX-40.jpg


FORS-CXT-MSX-41.jpg


FORS-CXT-MSX-42.jpg


Spinning Dragon MS-X MicroSpecial 1,98 m 0,5-8 g jak dla mnie nie ma wad. Daje pełną satysfakcję z delikatności i precyzji łowienia, pewnie trzyma rybę podczas holu, a uzbrojony w lekki kołowrotek tworzy zestaw o wadze nie męczącej ręki. Gdy tylko warunki terenowe pozwalają na łowienie krótszym spinningiem, zabieram go bez wahania, a czasem świadomie zamieniam większą rzekę na przysłowiowy siurek.

Polecam taki zestaw na lekko.
FORS-CXT-MSX-43.jpg


Pełne zadowolenie.
FORS-CXT-MSX-44.jpg


No dobra, MS-X ma jedną konkretną wadę..... łowienie nim uzależnia.
Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką.
Prawdziwy pstrągarz cieszy się trzy razy: gdy jest nad wodą, gdy złowi pstrąga i gdy go wypuści.
Ostatnio zmieniany: 2019/07/10 17:06 przez PiterS.
Moderatorzy: Ediit, Tarkowski
Time to create page: 0.130 seconds