Robinson - sprzęt wędkarski

Przynęty na pstrąga

Miejsce na Twoją reklamę na forum wędkarskim

Dragon sprzęt wędkarski

Okulary wędkarskie polaryzacyjne Solano

Witamy na forum wędkarskim FORS, Gość
Login: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ripper Dragon Fatty Pro 2,5" - TEST

Ripper Dragon Fatty Pro 2,5" - TEST 2018/09/24 18:45 #180317

  • PiterS
  • PiterS Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Właściciel fors.com.pl od 14.08.2003
  • Posty: 2896
  • Podziękowań: 1842
W mojej pstrągowej wodzie szybko odkryłem, że pstrągi lepiej reagują na smukłe rippery, ponieważ sporo w niej drobnych rybek o smukłych kształtach (strzeble, kiełbie, ślizy) i dlatego Aggressor Pro okazał się bardzo skuteczną przynętą. Jednak z powodu bardzo smukłego korpusu uzbrajałem go w lekkie główki do 3 gram i nie byłem w stanie zejść w głębsze miejsca szybkiego nurtu. Rozwiązaniem było uzbrojenie grubszego rippera Fatty Pro w główki 5 g. To o nim ten test.

Tak pakowany.
FORS-FatyPro-01.jpg


Fatty Pro to przynęta dedykowana bardziej pod szczupaki, sandacze czy okonie, ale model o długości 2,5 cala czyli nieco ponad 6 cm wszedł do podstawowego składu moich pstrągowych przynęt na ten sezon. Testowany był od późnej zimy po sam koniec sezonu, a pomarańczowy model był w moim pudełku już czwarty sezon.

Na zimowego...
FORS-FatyPro-02.jpg


...i letniego pstrąga.
FORS-FatyPro-03.jpg


Wyskoki korpus przynęty ma za zadanie naśladować gatunki rybek bardziej wygrzbieconych czyli okonki, krąpie czy płotki. W pstrągowych wodach okonie czy płocie często bywają, a jak wiadomo pstrąg nie gardzi i większą przekąską gdy ta się trafi. Przynęta jest wykonana z bardzo miękkiego silikonu, który pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych i drobnych kształtów takich jak drobniutkie łuski na bokach korpusu. Duży ogonek łączy się z korpusem mocnym przewężeniem. Wysoki korpus jest mocno odchudzony w strefie brzucha.

Wysoki korpus i masywny ogon.
FORS-FatyPro-04.jpg


FORS-FatyPro-05.jpg


Z szerokiej gamy kolorystycznej (18 kolorów) można wybrać kilka wzorów, które z cała pewnością podpasują pstrągom potokowym w każdych warunkach. W trakcie łowienia wyraźnie czuć kopanie ogonka, który energicznie pracuje nawet przy wolniejszym prowadzeniu i czuć jego pracę ze znacznych odległości. Fatty Pro uzbrojone w trzygramową główkę pięknie pokazuje boki i robi lekkie uniki niczym dobrze dostrojony wobler.Rippera uzbrajałem w główki jigowe Mustad Classic o wadze 3 i 5 gram na hakach rozmiaru 1, 1/0 oraz 2/0. Ponieważ korpus nie wygina się w osi, hak może mieć spokojnie wielkość 1/0 i będzie wychodził w miejscu ostatniej wypustki grzbietowej przy ogonie. Hak w rozmiarze 1 wyjdzie przez drugą wypustkę od strony ogona, a 2/0 nie polecam z powodu jego długości.

Kolor Cristal Blue (D-03-990).
FORS-FatyPro-06.jpg


Kolor Smelt Minnow (D-02-699).
FORS-FatyPro-07.jpg


Kolor Absinth Cooler (D-20-319).
FORS-FatyPro-08.jpg


Kolor Hell's Oil (D-60-869).
FORS-FatyPro-09.jpg


Uzbrojone w główki 3 i 5 g od góry haki: 1, 1/0, 2/0 i 1/0.
FORS-FatyPro-10.jpg


FORS-FatyPro-11.jpg


FORS-FatyPro-12.jpg


Ripperem tym, po uzbrojeniu w pięciogramową główkę, łowiłem głównie w głębszych miejscach z mocniejszym nurtem. Gdy była potrzeba szybkiego zejścia na większą głębokość na stosunkowo krótkim dystansie lub utrzymanie przynęty głębiej w szybkiej rynnie czy w napływie do zwaliska, Fatty Pro spisywał się znakomicie często kusząc ostrożne pstrągi do brania. Fatty Pro dobrze również pracuje przy ściąganiu z nurtem i często był alternatywą dla szeroko pracującej obrotówki.

Krótki i głęboki dół za płytkim przelewem.
FORS-FatyPro-13.jpg


Głęboka i szybka rynna.
FORS-FatyPro-14.jpg


Typowa zwałka.
FORS-FatyPro-15.jpg


Z kilku testowanych kolorów najlepiej sprawdzał się kolor Smelt Minnow (D-02-699) oraz Cristal Blue (D-03-990). Przynęta dzięki masywniejszym kształtom jest dość trwała i długo opiera się ostrym zębom kropkowanych drapieżników. Nie ma również większych problemów z wzajemnym zabarwianiem się zmieszanych kilku kolorów, jednak profilaktycznie starałem się je rozdzielać.

Gumy, woblery, obrotówki, moje pudełko.
FORS-FatyPro-16.jpg


Fatty Pro w najmniejszym rozmiarze 2,5" to skuteczna przynęta na pstrągi potokowe. Ten sezon dobitnie mi pokazał, że nie ma się co bać eksperymentów z nowymi przynętami, nawet tymi, które w katalogowych zdjęciach wystają z paszcz sandaczy czy szczupaków. Kto eksperymentuje, ten łowi.

Smakosz grubego.
FORS-FatyPro-17.jpg
Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką.
Prawdziwy pstrągarz cieszy się trzy razy: gdy jest nad wodą, gdy złowi pstrąga i gdy go wypuści.
Ostatnio zmieniany: 2018/09/24 21:26 przez PiterS.
Za tę wiadomość podziękował(a): Popper, rublex, rav_id
Moderatorzy: Ediit, Tarkowski
Time to create page: 0.070 seconds