Robinson - sprzęt wędkarski

Przynęty na pstrąga

Miejsce na Twoją reklamę na forum wędkarskim

Dragon sprzęt wędkarski

Okulary wędkarskie polaryzacyjne Solano

Witamy na forum wędkarskim FORS, Gość
Login: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Spinning Dragon Millenium SP LiteSpinn 21 - TEST

Spinning Dragon Millenium SP LiteSpinn 21 - TEST 2018/07/31 19:52 #179558

  • PiterS
  • PiterS Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Właściciel fors.com.pl od 14.08.2003
  • Posty: 2891
  • Podziękowań: 1840
Dokładnie rok temu przedstawiłem Wam opis spinningu Dragon Millenium SP TroutZone 21 (2,45 m). Przez rok nic się w zakresie konstrukcji nie zmieniło, za to mamy kilka nowych spinningów o parametrach potencjalnie pstrągowych (1,98-2,28 m, c.w. 5-21 g). Pierwsze dwa spinningi (1,98 i 2,13 m) to SP LiteSpinn 21, a trzeci to SP TroutZone 21 o długości 2,28 m. Ponieważ w zeszłym roku testowałem SP TroutZone 21 o długości 2,45 m, więc aby uniknąć zbyt dużego podobieństwa, postanowiłem wziąć w dłoń model SP LiteSpinn 21 o długości 2,13 m. Liczba 21 w opisie spinningu oznacza górny ciężar wyrzutu 21 g, a dolny to 5 g. Nowy spinning, więc trzeba się przyjrzeć od nowa.

Nowy model, ale wygląd ten sam.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-01.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-02.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-03.jpg


Opis i parametry.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-04.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-05.jpg


Blank Millenium SP LiteSpinn 21 jest dość smukły, ale grubość ścianek wskazuje na jego solidność, a to z kolei przekłada się na jego odporność na uszkodzenia mechaniczne. Przy długości 2,13 m spinning waży 128 g. Sam blank to sprawdzona technologia firmy Toray, wytwarzania blanków z kilku mat grafitowych przy jednoczesnym obniżeniu ilości żywic klejących, daje naprawdę świetne efekty. Podstawowym materiałem na blank jest grafit 24 mln PSI oraz w mniejszym stopniu grafity o PSI do 46 mln.

Dostawca blanków.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-06.jpg


Spinning został uzbrojony w dziewięć przelotek SiC o lekkiej i jednocześnie mocnej konstrukcji. Spore ich zagęszczenie na krótszym blanku daje bardziej płynne rozłożenie obciążeń. Przelotki na krótkich stopkach mają średnice od 5 do 20 mm na zewnątrz, co pozwala na swobodniejsze wysnuwanie się grubszej żyłki (np 0,23 mm), a zimą będą mniej obmarzać. Takie rozmiary przelotek bardzo mi pasują, a schodzenie w jeszcze mniejsze średnice jest już raczej zbędne. Czarne omotki z nici Gudebrod są równo nawinięte i wykończone srebrnym akcentem. Lakierowanie tych omotek przy najmniejszych przelotkach (6 mm) sprawia, że część lakieru dostaje się między blank, a krótką stopkę, ale jest to jedynie minimalny problem estetyczny. Pozostałe lakierowanie nie budzi zastrzeżeń. Łączenie szczytówki z dolnikiem jest bardzo dobrze spasowane więc nic nie stuka i nie luzuje się w trakcie łowienia.

Przelotka 20 mm.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-07.jpg


Przelotka 12 mm.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-08.jpg


Przelotka 8 mm.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-09.jpg


Przelotka 7 mm.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-10.jpg


Przelotki 6 mm.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-11.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-12.jpg


Przelotka szczytowa 5 mm.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-13.jpg


Przelotki dobrze rozmieszczone.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-14.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-15.jpg


Dobrze spasowane złącze.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-16.jpg


Na dolniku zastosowano czarną profilowaną piankę EVA oraz trwałą korkogumę na jej końcach co łącznie daje łady efekt wizualny. Uchwyt kołowrotka daje pewne i wygodne trzymanie spinningu, a sam kołowrotek jest sztywno osadzony. Wykonanie nowych modeli serii Millenium SP jak widać nadal na solidnym poziomie i pokazuje, że w tym przedziale cenowym można osiągnąć naprawdę wiele.

Dolnik.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-17.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-18.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-19.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-20.jpgDługość dolnika między stopką kołowrotka, a jego końcem to 29 cm. I tu spore zaskoczenie, bo dolnik TroutZone 21 o długości 2,45 m ma długość 28 cm. Jednak nadal mamy spory zapas do łokcia co przekłada się na dobrą manewrowość w obrębie brzucha i jeszcze lepsze wyważenie zestawu spinningowego. Praktycznie każdy kołowrotek o pstrągowych parametrach będzie do tego spinningu pasował.

Świetnie zgrana długość dolnika i długość robocza, to...
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-21.jpg


... bardzo dobre wyważenie zestawu.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-22.jpg


Długość spinningu predysponuje go do łowienia w mniejszych rzekach lub brodząc w nurcie, a jeśli brzeg jest mniej zarośnięty i niezbyt wysoki to również można nim w takich warunkach się posługiwać. Łowienie dobrze zgranym zestawem nie powoduje nadmiernego zmęczenia ręki. Łowienie spinningiem Millenium SP LiteSpinn 21 jest bardzo przyjemne i przypomniało mi stare, dobre czasy kiedy takie parametry sprzętu były normą.

Letnie łowienie, to częste brodzenie.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-23.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-24.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-25.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-26.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-27.jpg


Kijek jest szybki, ale przy pełnym obciążeniu pięknie się ugina do prawie paraboli. W dolniku jest taka moc, że śmiało można go brać na grubsze okazy. Jednak w trakcie testów okazów nie złowiłem, a przysłowiowe trzydziestaki, których LiteSpinn zbyt często nie gubi, nie pozwoliły mi w pełni określić jego parametrów wytrzymałościowych.

Ugięcia.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-28.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-29.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-30.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-31.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-32.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-33.jpg


Zakres stosowanych przynęt, to zdecydowanie od 5 g i wtedy nie ma już problemów z ładowaniem blanku czy celnością rzutów. Najlepiej sprawdza się przy woblerach i obrotówkach oraz gumach na główkach minimum 3g, np. rippery Fatty Pro z mocnym biciem ogonka. Blank bardzo dobrze przenosi drgania pracującego w wodzie pstrągowego woblera więc mamy cały czas kontrolę nad tym co się dzieje pod wodą. Łowienie na obrotówkę w rozmiarze 2 pozwala już w pełni kontrolować jej pracę nawet w bardzo szybkim nurcie podczas ściągania przynęty z nurtem. Podczas testów używałem tylko żyłki Momoi o średnicy 0,234 mm. Najwięcej łowiłem na obrotówki z racji okresu testów przypadającego na przełom wiosny i lata, a jak wiadomo przy obrotówkach precyzja podania w punkt jest bardzo istotna i tu LiteSpinn sprawuje się bardzo dobrze.

Pod każdy rodzaj przynęty.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-34.jpg


FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-35.jpg


W tym sezonie jest to już kolejny spinning o długości około siedmiu stóp, ale do żadnego wcześniej tak szybko się nie przyzwyczaiłem jak do tego. Nadal będę się upierał, że tak jak w ofercie nie ma modelu TroutZone 18, tak przy LiteSpinn powinien być model o gramaturze np. 3-15 g. Może za rok pojawią się kolejne wersje Millenium SP? Było by miło. Jednak gdy ktoś się zdecyduje konkretnie na ten model, bo lubi łowienie z zapasem mocy, to będzie z pewnością zadowolony.

Brak zastrzeżeń, polecam.
FORS-MilleniumSP-LiteSpinn-36.jpg


Spinning Millenium SP LiteSpinn 21 za niecałe 200 złotych plus przesyłka ze sklepu internetowego, to naprawdę dobry spinning dla lubiących klasyczne łowienie pstrągów.
Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką.
Prawdziwy pstrągarz cieszy się trzy razy: gdy jest nad wodą, gdy złowi pstrąga i gdy go wypuści.
Ostatnio zmieniany: 2018/08/01 19:32 przez PiterS.
Moderatorzy: Ediit, Tarkowski
Time to create page: 0.074 seconds