Przynęty na pstrąga

Dragon sprzęt wędkarski

Dragon sprzęt wędkarski

Witamy na forum wędkarskim FORS, Gość
Login: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Spinning Dragon ProGUIDE X 2,28m 3-18g - TEST

Spinning Dragon ProGUIDE X 2,28m 3-18g - TEST 2018/07/16 22:38 #179407

  • PiterS
  • PiterS Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Właściciel fors.com.pl od 14.08.2003
  • Posty: 3323
  • Podziękowań: 2473
Tym razem zaprezentuję Wam spinning Dragon ProGUIDE X. Czekałem na ten kijek ze spora niecierpliwością. Czytając relacje z przedpremierowych testów czy oglądając katalog Dragona na 2018 rok, emocje narastały z dnia na dzień.

Kolejny test czas zacząć.
FORS-ProGUIDEX-01.jpg


Dostałem go pod koniec maja i z kopyta wziąłem się do roboty bo przełom maja i czerwca to świetny okres na pstrągi. Pierwsze wrażenie..... wow! Ultra nowoczesny wygląd jakby ten spinning projektował ktoś z F1. Fani nowoczesnego designu będą zadowoleni. Matowy blank w kolorze grafitu, czarne omotki z ciemno-bordowym akcentem, bordowy krzyżowy oplot przy dolniku no i ten dzielony dolnik, to robi wrażenie.

Jedno z testowych łowisk, łatwo jak widać nie było.
FORS-ProGUIDEX-02.jpg


Testowy model ProGUIDE X ma długość 2,28 m i c.w. 3-18 g oraz akcję X-fast. Gratka dla fanów jigowania, a że doposażyłem się w sporą ilość gumek na ten sezon, to również sporo na nie łowiłem i połowiłem. Spinning w katalogu sugerowany jest pod łowienie z łodzi, ale z szerokiej gamy rozmiarowej, krótsze modele o mniejszym c.w. można śmiało "przebranżowić" i zabrać nad pstrągową rzekę.

Opis i parametry.
FORS-ProGUIDEX-03.jpg


FORS-ProGUIDEX-04.jpg


Krótki opis ProGUIDE X jest chyba nie możliwy z powodu dość skomplikowanej konstrukcji, ale się postaram. W blankach konstrukcji japońskiej firmy Toray zastosowano cztery rodzaje mat węglowych: 40 i 46 mln PSI dla podstawowego budulca, 62 mln PSI dla zapewnienia sztywności oraz 30 mln PSI dla wzmocnienia rdzenia blanku. Przy dolniku położono matę z krzyżowym oplotem i zalakierowano ją bordowym lakierem. Tak skonstruowany blank opisano jako X-fast i jest bardzo szybki, sprężysty oraz wytrzymały na przeciążenia. Blank przy długości 2,28 m charakteryzuje się dość dużą zbieżnością, czyli cienka szczytówka i gruby dolnik, zapewnia to maksymalną czułość szczytówki i moc w dolniku.

Sprawdzony dostawca blanków.
FORS-ProGUIDEX-05.jpg


Różnica w grubości blanku.
FORS-ProGUIDEX-06.jpg


FORS-ProGUIDEX-07.jpg


Blank uzbrojono w dziesięć przelotek Fuji Alconite K-Series, a więc jak już wiecie dość drobnych, o średnicach od 4 do 20 mm. Pierwsze trzy przelotki od strony kołowrotka są na wysokich stopkach, a kolejne siedem o średnicy 4 mm to praktycznie same kółka. Nie ma problemów z nadlewkami czy niedolakierowaniem, omotki z nici Gudebrod i lakier Trondak dają pożądany efekt wizualny.

Przelotka o średnicy zewnętrznej 20 mm.
FORS-ProGUIDEX-16.jpg


Dobrze spasowane złącze.
FORS-ProGUIDEX-17.jpg


Kolejne przelotki coraz mniejsze.
FORS-ProGUIDEX-18.jpg


FORS-ProGUIDEX-19.jpg


Średnica zewnętrzna 4 mm aż po szczytową.
FORS-ProGUIDEX-20.jpg


FORS-ProGUIDEX-21.jpg


FORS-ProGUIDEX-22.jpg


FORS-ProGUIDEX-23.jpg


FORS-ProGUIDEX-24.jpg


Bardzo ciekawą konstrukcją jest dzielony dolnik, ultranowoczesny z akcentem tradycji w postaci korkogumy i czarnej pianki na jego końcu. Wygodny uchwyt kołowrotka Fuji PTS został zakończony karbonowymi kształtkami z wplecionymi czerwonymi i srebrnymi akcentami. W słonecznych promieniach dolnik robi wrażenie jakby rozpalał się jakiś kawał żarzącego drwa. Dla zapewnienia najwyższego czucia podczas łowienia zastosowano w dolniku Resonance System, który ma zapewnić doskonałe czucie pracy przynęty oraz brania ryby.

Szpanerski dolnik.
FORS-ProGUIDEX-08.jpg


FORS-ProGUIDEX-09.jpg


FORS-ProGUIDEX-10.jpg


Zaczep na przynęty.
FORS-ProGUIDEX-14.jpg


Czerwony krzyżowy oplot dolnika.
FORS-ProGUIDEX-15.jpg


Mocowanie i uchwyt Fuji.
FORS-ProGUIDEX-11.jpg


FORS-ProGUIDEX-12.jpg


FORS-ProGUIDEX-13.jpg


Tak skonstruowany spinning waży 111 gram. Długość robocza spinningu to równe 200 cm, a więc na dolnik pozostaje tylko 28 cm, które wkomponuje się pod każdej długości przedramienie.

Króciutki dolnik.
FORS-ProGUIDEX-35.jpg


Wrażenia z łowienia są niesamowite, przede wszystkim te pierwsze drgania i impulsy, później trzeba nauczyć się co jest braniem, a co lekkim muśnięciem woblera o żwirowe dno. Łowiąc mocno pracującym woblerem, zaczepionym na końcu plecionki i wstawionym w szybki nurt rzeczny, można nabawić się choroby wibracyjnej. Z chorobą może przesadziłem, ale taki były moje początkowe odczucia, mega drgania w dłoni. Łowiąc gumami typu ripper, świetnie czuć pracę ogonka nawet wtedy gdy jest on stosunkowo mały i generuje mniejsze drgania. Łowiąc z zastosowaniem żyłki (0,22 mm) czucie nadal pozostaje na wysokim poziomie, a hol sprytnych pstrągów nieco pewniejszy dzięki amortyzacji na żyłce.

Wygodne łowienie z wody.
FORS-ProGUIDEX-25.jpg


Salmo dobre na wszystko.
FORS-ProGUIDEX-26.jpg


Hol na plecionce wymaga nieco większej uwagi, bo sama szczytówka czasem nie zapewni pełnej amortyzacji. Pełne ugięcie blanku wymaga już znacznej siły, a zapas mocy w samym dolnik jest bardzo duży. Ugięcie blanku jest płynne i bez przesztywnienia na złączu.

Akcja szczytowa.
FORS-ProGUIDEX-29.jpg


FORS-ProGUIDEX-30.jpg


Duże obciążenie i prawie parabolka.
FORS-ProGUIDEX-31.jpg


FORS-ProGUIDEX-32.jpg


FORS-ProGUIDEX-33.jpg


Łowiłem również obrotówkami w rozmiarze 1-3 i pod ten rodzaj przynęty równie ProGUIDE X będzie się nadawał. Celność rzutów jest bardzo dobra, a operatywność spinningu dzięki krótkiemu dolnikowi bezproblemowa. Złowiłem wiele pstrągów podczas testów, w zdecydowanej większości poniżej 30 cm oraz kilka w rozmiarze 30 +, z których te dwa najdłuższe niestety mi zwiały sprzed obiektywu.

Obrotówka Dragon VLT świetnie ładuje blank.
FORS-ProGUIDEX-34.jpg


Standardowe trzydziestaki.
FORS-ProGUIDEX-27.jpg


FORS-ProGUIDEX-28.jpg


Niektóre łowiska wymagały stosowania haków bezzadziorowych, więc hole były zawsze dość stanowcze, aby nie dopuścić do luzu i wypięcia ryby. Spady z tego spinningu nie stanowią większego problemu. Do łowienia z dostępnego brzegu czy ze środka rzeki ProGUIDE X 2,28 m będzie wyśmienity. Bardziej zarośnięte brzegi rzeki da się obłowić dzięki stosunkowo dobrej długości roboczej 200 cm. Wyważenie zestawu z kołowrotkiem wielkości 2000-2500 jest bardzo dobre.

Prawidłowy balans.
FORS-ProGUIDEX-36.jpg


Dolna granica c.w. została dobrze określona i przy zastosowaniu plecionki 0,08 mm leci wszystko od 3 g tam gdzie chcemy. Żyłka 0,22 mm przy małych przelotkach nieco wyhamowuje impet lżejszych przynęt dlatego lepiej zastosować maksymalną grubość 0,20 mm lub łowić nieco ciężej.

ProGUIDE X jest świetnym rozwiązaniem dla łowiących na gumy. Delikatne przytrzymanie przynęty przez drapieżnika, ledwie wyczuwalne na szczytówce wolniejszego spinningu, w przypadku ProGUIDE X będzie odebrane znacznie lepiej, a dzięki temu zacięcie będzie skuteczniejsze. Również fani woblerów poczują niezły zastrzyk pozytywnych wibracji, szczególnie wtedy gdy trzeba łowić z dystansu. Kolejny raz w tym sezonie udało mi się udowodnić, że pewne modele dedykowane pod typowe łowienie z opadu, można świetnie zaadoptować do poszukiwania pstrągów potokowych.

Polecam.
FORS-ProGUIDEX-37.jpg


Dragon ProGUIDE X w wersji 2,28 m c.w. 3-18 g kosztuje nieco poniżej 400 zł w internetowych sklepach, co stanowi świetny stosunek ceny do zastosowanych markowych komponentów i jakości wykonania. Mam plany na wakacyjny wyjazd i końcówkę sezonu pstrągowego więc z pewnością go jeszcze zabiorę nad wodę nie raz. Pozytywne wibracje muszą trwać.
Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką.
Prawdziwy pstrągarz cieszy się trzy razy: gdy jest nad wodą, gdy złowi pstrąga i gdy go wypuści.
Ostatnio zmieniany: 2019/08/07 21:28 przez PiterS.
Za tę wiadomość podziękował(a): salmon1977, rav_id, Patryk.

Spinning Dragon ProGUIDE X 2,28m 3-18g - TEST 2018/07/23 08:01 #179475

  • luxis
  • luxis Avatar
  • Offline
  • Użytkownik
  • Posty: 16
  • Podziękowań: 31
Fajny kijek,szybki i cięty,od stycznia cały czas w obrotach.
P1030779.jpg
Moderatorzy: Ediit, Tarkowski
Time to create page: 0.093 seconds