Dragon sprzęt wędkarski

Dragon sprzęt wędkarski

Witamy na forum wędkarskim FORS, Gość
Login: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Regulamin FORS - dyskusja i propozycje

Regulamin FORS - dyskusja i propozycje 2009/02/13 16:07 #9494

 • Jacek Nadolny
 • Jacek Nadolny Avatar
 • Offline
 • Administrator
 • Zamieszkać nad rzeką, to by było coś...
 • Posty: 391
 • Podziękowań: 368
W tym wątku wpisujemy propozycje i sugestie do regulaminu FORS

Wstęp Regulaminu: (propozycja)

Na forum FORS dyskutujemy na wszelkie tematy związane z wędkarstwem muchowym i spinningowym, łowieniem ryb szlachetnych, ochroną ich siedlisk i otaczającej nas przyrody.

Aby zachować na forum porządek i przyjazną atmosferę, niezbędne jest przestrzeganie regulaminu:


1. Wątki należy zakładać w odpowiednich dla nich działach. Wątki założone w złych działach będą przenoszone do odpowiednich kategorii przez moderatorów lub administratorów. Wątki nie pasujące do żadnego z działów zostaną przeniesione do działu Off-Topic, a wszystkie naruszające regulamin natychmiast usunięte.

2. Temat wątku powinien być odpowiednio sformułowany i powinien jednoznacznie określać jego treść. Innymi słowy z tytułu wątku powinno jasno wynikać czego dotyczy.

3. Przed założeniem wątku prosimy sprawdzić, czy podobna dyskusja już się
na forum nie pojawiła. Można w tym celu posłużyć się wyszukiwarką, w celu sprawdzenia, czy na konkretne pytanie na forum nie ma już gotowej odpowiedzi lub czy nie ma podobnego tematu.

4. Wszelkie wątki zawierające dyskusje całkowicie bezsensowne i bezwartościowe, będą przenoszone do kosza lub usuwane tak samo wątki służące nabijaniu postów lub zawierające bezcelowe kłótnie użytkowników

5. Prosimy nie pisać dużymi literami, zwłaszcza w temacie wątku. (Duże litery oznaczają krzyk).

6. Nie powinno się cytować długiej wypowiedzi, tylko po to, by dopisać krótką notkę. Cytujmy jedynie krótkie fragmenty, mające przypomnieć, o co chodziło w przytoczonej wypowiedzi.

7. Należy unikać animowanych avatarów, a także animowanych obrazków w podpisach (sygnaturkach) - chyba że animacja jest bardzo dyskretna i nie "kłuje" w oczy.

8. Avatar powinien ważyć nie więcej 50 kB.

9. Sygnatura (podpis) powinna być stosunkowo krótka - maksymalnie 4-5 linijek (lub obrazek o podobnej wysokości). Grafika w sygnaturze powinny ważyć łącznie nie więcej niż 50 kB.

10. Zabronione jest tzw. "nabijanie postów" (dodawanie do każdego wątku niepotrzebnych wypowiedzi, nic do niego wnoszących np "Ok", "Aha", "Popieram" itp., mające na celu jedynie zwiększenie "rangi" na forum). Osoby notorycznie nabijające posty otrzymają od moderatorów ostrzeżenie, a posty takie będą usuwane.

11. Zabronione jest tworzenie takich samych wątków w kilku różnych działach. Powtarzające się wątki będą usuwane.

12. Na forum nie przeklinamy! Jeśli już koniecznie musimy użyć wulgaryzmu, (bardzo wyjątkową sytuacja) niezbędne jest jego "ocenzurowanie" (zamiana kilku liter w środku wyrazu np. na znaczki ***). Osoby nadużywające wulgaryzmów (nawet "ocenzurowanych" ) będą karane ostrzeżeniem a w ostateczności usunięciem z forum.

13. Na forum nie można publikować linków do stron pornograficznych czy zawierających treści niezgodne z prawem.

14. Na forum nie można zamieszczać reklam.

15. Nie obrażamy innych użytkowników forum. Wyznajemy zasadę: „Szanuj innych to inni będą szanować Ciebie”.

16. Moderatorzy i Administratorzy mają prawo do usunięcia postu, który obraża w jakiś sposób innych użytkowników.

17. Posty piszemy zgodnie z zasadami polskiej gramatyki i ortografii. Teksty zawierające szczególnie dużo błędów mogą zostać wykasowane. (Dzięki Mondavi - to ważny punkt regulaminu.)
Jeśli wiesz że robisz dużo błędów ortograficznych, polecamy przeglądarkę Mozilla Firefox - podkreśla błędy i sugeruje poprawną pisownię.
Ostatnio zmieniany: 2009/03/01 12:10 przez Jacek Nadolny.

Odp:Regulamin FORS - dyskusja i propozycje 2009/02/13 16:55 #9503

 • paszczak
 • paszczak Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 792
 • Podziękowań: 28
Jacku, wspaniała robota, w zasadzie ciężko jest dodać cokolwiek ponad to, co już napisałeś :)

Ze swojej strony mam jedynie dwie małe uwagi:

1. Proponuję rozważyć dodanie następującego punktu do regulaminu forum: "Posty piszemy zgodnie z zasadami polskiej gramatyki i ortografii. Teksty zawierające szczególnie dużo błędów mogą zostać wykasowane". Ja nigdy, ani na starym, ani na nowym FORS-ie nikomu nie zwracałem z tego powodu uwagi, ale korzystam z okazji, żeby o tym napisać w tym wątku. No bo normalnie cholera jasna czasami zęby bolą, jak się czyta niektóre posty... ;)

2. Popieram punkt o wulgaryzmach, ale proponuję nie kwalifikować jako wulgaryzmu słowa "dupa". To słowo o wielkiej sile wyrazu, często nie do zastąpienia, jeśli chcemy uzyskać odpowiednie odzwierciedlenie naszego stanu emocjonalnego. Tak więc apeluję, o pozostawienie "dupy" w spokoju ;)

Edit: I jeszcze taka uwaga techniczna mi się nasunęła, zęby stworzyć oddzielny wątek, na który wstęp mieliby tylko moderatorzy, żeby tam dyskutować ewentualne usunięcie posta. Tym bardziej, że niestety regulaminem nie da się opisać wszystkich możliwych sytuacji, i zawsze będzie sporo wątpliwości. Mam jednak nadzieję, że jest to ostateczność, i nigdy, albo prawie nigdy nie trzeba będzie postów usuwać.
Ostatnio zmieniany: 2009/02/13 17:00 przez paszczak.

Odp:Regulamin FORS - dyskusja i propozycje 2009/02/13 17:13 #9505

 • Wiśnia73
 • Wiśnia73 Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 1182
 • Podziękowań: 46
mondavi napisał:
Jacku, wspaniała robota, w zasadzie ciężko jest dodać cokolwiek ponad to, co już napisałeś :)
Ze swojej strony mam jedynie dwie małe uwagi:

1. Proponuję rozważyć dodanie następującego punktu do regulaminu forum: "Posty piszemy zgodnie z zasadami polskiej gramatyki i ortografii. Teksty zawierające szczególnie dużo błędów mogą zostać wykasowane". Ja nigdy, ani na starym, ani na nowym FORS-ie nikomu nie zwracałem z tego powodu uwagi, ale korzystam z okazji, żeby o tym napisać w tym wątku. No bo normalnie cholera jasna czasami zęby bolą, jak się czyta niektóre posty... ;)
To prawda ciężko jest się do czegoś przyczepić i cokolwiek dodać.
Z błędami w pisowni, trzebaby jednak troszkę przymrużyć oko na użytkowników, nie będących Polakami(np. Feederman), lub mieszkających długo poza granicami naszego kraju (np. zak).
BAŁT

Ostatnio zmieniany: 2009/02/13 17:16 przez Jacek Nadolny.

Odp:Regulamin FORS - dyskusja i propozycje 2009/02/13 17:19 #9507

 • paszczak
 • paszczak Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 792
 • Podziękowań: 28
Wiśnia73 napisał:
Z błędami w pisowni, trzebaby jednak troszkę przymrużyć oko na użytkowników, nie będących Polakami(np. Feederman), lub mieszkających długo poza granicami naszego kraju (np. zak).

To się samo przez się rozumie :) Te akurat posty czytam z przyjemnością, a błędy nie rażą.

Odp:Regulamin FORS - dyskusja i propozycje 2009/02/13 17:40 #9509

 • piterusm
 • piterusm Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Co by tu ukręcić :)
 • Posty: 462
 • Podziękowań: 6
Ja bym dodał jeszcze oczywiste wymiary wstawianych zdjęć. I sposób ich wstawiania, jakiś link (w linku powinien znaleźć się prosty wzór co ma być wklejane do postu - tak aby każdy zrozumiał bez zbędnych tłumaczeń) oficjalny w regulaminie czy coś. Bo już tłumaczyć każdemu po raz 10 już się nudzi.

Aha i może coś o tym, że witamy się w przeznaczonym do tego wątku. Posty witam, hej itd.. będą kasowane albo przenoszone.

I może coś o ofertach typu, kupię, sprzedam, aukcje z różnych serwisów typu allegro, ebay, sklepy internetowe; czy jest to zgodne z regulaminem czy nie. Niektóre fora zabraniają tego typu wpisów.

A punkt o ortografii proponuję dać jako pierwszy heh.. albo obowiązek korzystania z firefoxa:) żart

Ps. Jacku, a tak teraz naszło mnie jedno pytanie, co będzie za powiedzmy 6 miesięcy, każdy będzie miał status Lorbasa? trochę nudno. Może zwiększyć skalę? taka mała propozycja, co ty na to.
Ostatnio zmieniany: 2009/02/13 17:59 przez piterusm.

Odp:Regulamin FORS - dyskusja i propozycje 2009/02/13 17:49 #9510

 • Seba_marspin
 • Seba_marspin Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 41
 • Podziękowań: 1
Pozwolę sobie zamieścić własną propozycję


FORS (Forum o rybach szlachetnych) jest miejscem służącym do wymiany informacji związanych z połowem, biologią, środowiskiem życia, ochroną ryb szlachetnych (łososiowatych oraz lipieniowatych) oraz tematów pokrewnych. Celem lepszego funkcjonowania forum, każdy użytkownik jest zobowiązany do przestrzegania zasad zawartych w poniższym regulaminie:


1. Każdy post jest cenny dla użytkowników forum, pod warunkiem, że szanuje on godność, wolność słowa i nie obraża innych użytkowników.

2. Używanie wulgaryzmów jest surowo zabronione, a posty zawierające słowa uznane powszechnie za obraźliwe, będą usuwane bez ostrzeżenia.

3. Użytkownik zobowiązany jest do formułowania postów w sposób czytelny, przejrzysty zgodny z zasadami polskiej pisowni.

4. Na forum zamieszczamy tylko i wyłącznie posty wnoszące coś do dyskusji, wszelkiego rodzaju „luźne gatki” można prowadzić z użyciem komunikatorów czy czatu.

5. Na forum piszemy tylko o rybach szlachetnych, opisywanie innych gatunków jest dopuszczone tylko i wyłącznie, jeżeli wymaga tego treść właściwego postu.
6. Należy unikać WIELKICH LITER w tytułach i treści!

7. Tytuł postu musi w sposób jednoznaczny wskazywać jakiej treści wypowiedzi będą w nim zawarte.

8. Forum nie jest miejscem na reklamę, co nie znaczy ze Producenci czy osoby związane zawodowo z sprzętem wędkarskim oraz pokrewnym, nie mają prawa do opisywania nowinek technicznych, czy wprowadzanych udoskonaleń.

9. Wklejenie prac (tekstów, szkiców, zdjęć) innych autorów dopuszczane jest tylko za zgodą autora oraz z wyraźnym zaznaczeniem źródła i danych autora, bez ingerencji w treść.

10. Moderatorzy forum mają prawo do korekty, zmian lub usunięcia z forum dowolnego postu bez podania uzasadnienia.

10. Użytkownicy forum zobowiązani są do podania w procesie rejestracji podstawowych danych personalnych. Osoby które w procesie rejestracji podadzą fałszywe bądź nieaktualne dane (np. nieaktywny adres e-mail) oraz użytkownicy nie posiadający na koncie żadnego postu, mogą zostać zablokowani lub usunięci z forum bez ostrzeżenia.

11. Administracja forum nie ma obowiązku kasowania postów opublikowanych na forum, nawet jeżeli ich autor wyrazi takie życzenie.

12. Każdy zarejestrowany użytkownik wyraża zgodę na okresowe otrzymywanie pod podanym adresem e-mail poczty elektronicznej.

13. Posty traktujące o sprawach nie dotyczących ogółu użytkowników należy kierować na konta prywatne.

14. Przypadki łamania prawa będą zgłaszane właściwym służbom. Użytkownicy ponoszący odpowiedzialność będą łącznie z ich postami usuwani z forum.

Odp:Regulamin FORS - dyskusja i propozycje 2009/02/13 17:55 #9511

 • piterusm
 • piterusm Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Co by tu ukręcić :)
 • Posty: 462
 • Podziękowań: 6
Seba_marspin napisał:

10. Użytkownicy forum zobowiązani są do podania w procesie rejestracji podstawowych danych personalnych.


14. Przypadki łamania prawa będą zgłaszane właściwym służbom. Użytkownicy ponoszący odpowiedzialność będą łącznie z ich postami usuwani z forum.

Odnośnie pyt:
10. Czyli wg Ciebie muszę podawać swoje prawdziwe dane? A na co to komu. Ktoś chce to poda, kto nie to nie musi. Takie moje zdanie. To jest forum, a nie tajne akta wędkarzy.

14. Co masz na myśli odnośnie łamania prawa? Prawa odnośnie regulaminu, czy odnośnie jakiejś sytuacji z życia wziętej? Będę pisał bzdury w jakimś poście to zostanę zgłoszony właściwym służbom? Proszę sprecyzuj to bardziej. heh
Ostatnio zmieniany: 2009/02/13 17:56 przez piterusm.

Odp:Regulamin FORS - dyskusja i propozycje 2009/02/13 18:17 #9513

 • paszczak
 • paszczak Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 792
 • Podziękowań: 28
Wybacz Seba, ale w Twojej propozycji jest mnóstwo nieprecyzyjnych sformułowań, które mogą być w różny sposób interpretowane, co spowoduje jeszcze większy bałagan, i dyskusje, jak należy interpretować regulamin. Oto kilka przykładów:
8. Forum nie jest miejscem na reklamę, co nie znaczy ze Producenci czy osoby związane zawodowo z sprzętem wędkarskim oraz pokrewnym, nie mają prawa do opisywania nowinek technicznych, czy wprowadzanych udoskonaleń.

A co będzie wyznaczać ramy tego, co wolno, a co nie?
4. Na forum zamieszczamy tylko i wyłącznie posty wnoszące coś do dyskusji, wszelkiego rodzaju „luźne gatki” można prowadzić z użyciem komunikatorów czy czatu.

Jaka jest definicja, czy post coś wnosi do dyskusji czy nie? I gdzie zaczynają się luźne gadki?
3. Użytkownik zobowiązany jest do formułowania postów w sposób czytelny

Czytelny dla kogo? Ja dzisiaj w innym wątku przestałem dyskutować, bo w pewnym momencie miałem wrażenie, że dyskutuję z panem Józkiem od kurczaków. Są osoby, że nawet jak będziesz się dwoił i troił, i tak słowa pisanego nie zrozumieją.
10. Moderatorzy forum mają prawo do korekty, zmian lub usunięcia z forum dowolnego postu bez podania uzasadnienia.

Seba, na miłość Boską, mamy rok 2009, a nie 1951. Każde usunięcie postu (oby było ich jak najmniej, a najlepiej wcale), musi być wyjaśnione autorowi - na podstawie jakiego punktu regulaminu post został usunięty. W przeciwnym razie łamiemy wolność słowa, o której zresztą piszesz w punkcie 1.

Miałem jeszcze odnieść się do ostatnich punktów, ale już starczy. Regulamin nie może być ani zbyt restrykcyjny, ani dawać wiele możliwości interpretacji. Tobie w twoim projekcie jakimś cudem udało się zawrzeć obie te cechy.

Odp:Regulamin FORS - dyskusja i propozycje 2009/02/13 18:42 #9518

 • Seba_marspin
 • Seba_marspin Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 41
 • Podziękowań: 1
Piterusm,

ad. 10 Uwążam, że przedstawienie się w profilu z imienia i nazwiska, oraz aktualny @mail, nie będzie już SB-ecką teczką. Natomiast samo Pitersum!?

ad. 11 Prawa w sensie karnym, na przykład kradzież tekstów autorskich, groźby itp.

Mondawi,

ad. 8 Punkt bardzo nieprecyzyjny, wymagający dopracowania, natomiast nie chciałbym związać rąk np. PePe, który chciałby pochwalić się nowymi wzorami, czy poddać je cenzurze? Czy zakazać Danielowi opisania konkretnego blanku, w jeśli znalazł coś ciekawego w ofercie producenta na którego komponentach pracuje!?

ad. 4 Uznałbym za luźną gadkę, gdybyś w Swojej odpowiedzi na moją propozycję napisał "fajne", albo "do dupy" ;)

ad. 3 Taki który pozwala na zrozumienie tekstu!

ad. 10 Przejrzyj większość postów niektóre postów, w chwili obecnej 70% treści niektórych z nich łamie proponowany regulamin. Ilu musiałoby być moderatorów, aby udzielić rzeczowego uzasadnienia, każdej interwenci!?

Poza tym, ja tylko napisałem swoją propozycję, a czy skorzystamy z któregoś z jej punktów czy nie, to właśnie mamy przedyskutować w tym poście!

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 2009/02/13 18:44 przez Seba_marspin.

Odp:Regulamin FORS - dyskusja i propozycje 2009/02/13 20:02 #9530

 • piterusm
 • piterusm Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Co by tu ukręcić :)
 • Posty: 462
 • Podziękowań: 6
A jaka wg. Ciebie jest różnica w dialogu miedzy Janem Kowalskim, a Kowalem? Dla potrzeb forum nie ma to żadnego znaczenia.
Moderatorzy: Ediit, Tarkowski
Time to create page: 0.081 seconds