wędki dzika rzeka na pstrąga

Dragon sprzęt wędkarski

Witamy na forum wędkarskim FORS, Gość
Login: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Kołowrotek Ryobi Maturity 2000 - TEST

Kołowrotek Ryobi Maturity 2000 - TEST 2017/09/06 16:56 #173186

  • PiterS
  • PiterS Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Właściciel fors.com.pl od 14.08.2003
  • Posty: 3046
  • Podziękowań: 2040
Kołowrotki Ryobi są już bardzo dobrze znane spinningistom. Bardzo szeroka gama dobrze wykonanych modeli w stosunkowo niskich cenach sprawia, że jest w czym wybierać i to coraz trudniej. W poniższym teście zaprezentuję Wam model Maturity w rozmiarze 2000. Maturity znaczy dojrzały. Czy za 200 zł dostaniemy to czego zwykle oczekujemy - jakości i niezawodności?

Nowy i nie drogi model Ryobi.
FORS-Ryobi-Maturity01.jpg


Testowany ze spinningiem Dragon Milleniu SP Trout Zone 21 2,6 m...
FORS-Ryobi-Maturity02.jpg


... oraz ze spinningiem Dragon CXT MS-X 2,44 m.
FORS-Ryobi-Maturity03.jpg


FORS-Ryobi-Maturity04.jpg


Zaprojektowany w Japonii.
FORS-Ryobi-Maturity24.jpgModel 2000 waży 257 gram i pomieści wg opisu 155 metrów żyłki o średnicy 0,235 mm. W praktyce nawijając 150 m żyłki 0,22 mm brakuje bardzo niewiele, około 10 metrów, do optymalnego wypełnienia szpuli. Szeroka, aluminiowa szpula ma 44,5 mm średnicy co w połączeniu z przełożeniem 5,1:1 daje 67 cm nawoju na jeden obrót korbki (wypełnienie szpuli do 42 mm średnicy). Jest to już spora szybkość i spokojnie można łowić pstrągi na obrotówkę ściąganą z szybkim nurtem. Umiejscowiony w szpuli hamulec jest uszczelniony gumowym pierścieniem na krawędzi pokrętła. Korpus wraz z pokrywą są wykonane ze stopu aluminium co zapewnia odpowiednią sztywność całej konstrukcji. Rotor natomiast jest wykonany z nowego lekkiego kompozytu grafitowo-metalowego NCRM. Mechanizm kołowrotka jest podparty na czterech kulkowych łożyskach, a blokadę wstecznych obrotów zapewnia łożysko oporowe.

Opis pojemności szpuli.
FORS-Ryobi-Maturity05.jpg


Łącznie pięć łożysk.
FORS-Ryobi-Maturity06.jpg


Tak się prezentuje.
FORS-Ryobi-Maturity07.jpg


Korpus metalowy, rotor z kompozytu.
FORS-Ryobi-Maturity08.jpg


FORS-Ryobi-Maturity09.jpg


Aluminiowa szpula, lekko ażurowana.
FORS-Ryobi-Maturity10.jpgCały mechanizm wprawiamy w ruch przy pomocy aluminiowej korbki z przegubem. Wzornictwo kołowrotka jest ciekawe, ażurowa szpula, srebrno-matowy korpus z metalicznymi elementami przydymionymi na brąz. Łowcy ostrożnych drapieżników będą grymasić, że za jasny i błyszczący, ale od czego są dłuższe rzuty i odpowiednie ukrycie. Niestety kołowrotek nie posiada zapasowej szpuli. Tyle z ogólnego opisu.

Pod spodem korpusu blokada wstecznego biegu.
FORS-Ryobi-Maturity11.jpg


Duża i łożyskowana rolka.
FORS-Ryobi-Maturity12.jpg


Masywny kabłąk.
FORS-Ryobi-Maturity13.jpg


Wąski korpus.
FORS-Ryobi-Maturity14.jpgKołowrotek testowany był od czerwca do końca sierpnia na pstrągowych łowiskach, zestawiony ze spinningami o długościach 2,4 m oraz 2,6 m oraz poddawany obciążeniom przez typowe pstrągowe przynęty.
Mechanizm kołowrotka jest bardzo dobrze spasowany, a rotor, korbka czy główna oś nie wykazują niepokojących luzów. Tak spasowany mechanizm pracuje naprawdę przyjemnie i bez jakiegokolwiek ząbkowania czy zgrzytania. Jednak wszystko jest zaprojektowane na jakieś maksymalne obciążenia i tu Ryobi Maturity 2000 nas o tym powiadomi dość wyczuwalnie. Wszystko jest pięknie gdy łowimy obrotówkami prowadzonymi z nurtem lub woblerami w mniejszym czy średnim nurcie, praca nadal jest dobra. Mechanizm dostaje zadyszki gdy w szybkim nurcie wstawimy woblera szóstkę z dużym sterem czy obrotówkę aglię 2, wtedy mechanizm oznajmi nam to lekkim pukaniem w korpusie. Pamiętajmy, że to nie Zauber, a jedynie sporo tańsza budżetówka. Bardzo płynnie działa również hamulec, a jego bardzo duży zakres regulacji zapewni nam kontrolę w każdej sytuacji. Po rozebraniu hamulca okazało się, że tak naprawdę jest on bardzo prosty i składa się z tylko jednej filcowej tarczy nasączonej smarem oraz docisku. Mamy więc tylko cztery powierzchnie tarcia, między filcową tarczą, a dnem szpuli oraz filcową tarczą, a dociskiem. Proste i skuteczne, tylko zimą zapewne smar lekko stężeje i trzeba będzie docisk lekko odpuścić. Na krawędzi pokrętła jest gumowa uszczelka zapobiegająca dostawaniu się wody do hamulca, a samo pokrętło jest dodatkowo osłonięte kołnierzem dzięki czemu nie wpadnie pod nie żyłka czy plecionka.

Pokrętło hamulca z uszczelnieniem.
FORS-Ryobi-Maturity15.jpg


Hamulce od góry (docisk) i czarny kołnierz osłaniający pokrętło.
FORS-Ryobi-Maturity16.jpg


Widoczna od dołu filcowa tarcza hamulca.
FORS-Ryobi-Maturity17.jpg


Regulacja hamulca...
FORS-Ryobi-Maturity22.jpg


... i sprawdzenie skuteczności działania.
FORS-Ryobi-Maturity23.jpgNie ma za to się czego czepić w wykonaniu rotora i jego elementów składowych. Kabłąk wykonany z grubej rurki, zamyka się dość łagodnie i cicho oraz da się go dość łatwo zamknąć nawet spod samego zbijaka. Łożyskowana rolka prowadząca żyłkę ma dużą średnicą i nie wykazuje żadnych śladów zużycia po kilku dniach łowienia.

Osadzenie szpuli nie jest łożyskowane.
FORS-Ryobi-Maturity18.jpgKorbka w modelu 2000 jest naprawdę duża, tak jakby zapożyczona od większego brata. Do transportu w torbie czy w kieszeni kamizelki można ją zdemontować lub częściowo odkręcić i złożyć na przegubie, choć w niewielkim stopniu bo wtedy jest już prawie odkręcona. Pewnym mankamentem był spory luz poosiowy na uchwycie korbki, który okazał się fabrycznym niedopatrzeniem i wystarczyło dokręcić śrubkę ukrytą za zaślepką. Sam uchwyt jest duży i wygodny. I na koniec o nawijaniu żyłki na szpulę. System s-oscillation robi swoje i nie ma się czego czepiać co widać na załączonych zdjęciach.

Duża korbka z dużym uchytem...
FORS-Ryobi-Maturity19.jpg


... jest łamana i odkręcana.
FORS-Ryobi-Maturity20.jpg


Luz osiowy uchwytu dał się znacznie zmniejszyć.
FORS-Ryobi-Maturity21.jpg


Równe nawijanie żyłki.
FORS-Ryobi-Maturity25.jpgRyobi Maturity 2000 to udana konstrukcja ze sprawdzonej i dojrzałej technologii za niewielkie pieniądze. Mechanizm nie jest skomplikowany, ale za to dopracowany. Kołowrotek ma swoje ograniczenie jeśli chodzi o zakres stosowanych przynęt, których margines wielkości mógłby być nie co większy. Jest to po prostu kołowrotek, w tym rozmiarze, do lżejszego łowienie o czym trzeba pamiętać.

Sprawnie kręci.
FORS-Ryobi-Maturity26.jpg


Dobrze wykonany.
FORS-Ryobi-Maturity27.jpg


Do lekkiego łowienia.
FORS-Ryobi-Maturity28.jpgZ cała pewnością mogę go polecić do lżejszego łowienia pstrągów w mniejszych rzekach czy strumieniach oraz innych mniejszych drapieżników z zastosowaniem lekkich przynęt.
Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką.
Prawdziwy pstrągarz cieszy się trzy razy: gdy jest nad wodą, gdy złowi pstrąga i gdy go wypuści.
Ostatnio zmieniany: 2017/09/07 16:35 przez PiterS.
Za tę wiadomość podziękował(a): darecki
Moderatorzy: Ediit, Tarkowski
Time to create page: 0.074 seconds